Obyvatele České republiky chrání více než 800 nových protipovodňových staveb, které v posledních letech podpořilo Ministerstvo zemědělství

Deset let od katastrofálních povodní v Čechách a 15 let od těch na Moravě dokončuje Ministerstvo zemědělství důležitou etapu výstavby protipovodňových opatření a připravuje další. Od roku 2002 až do současnosti vzniklo více než 800 staveb, které chrání před přírodní katastrofou občany, podniky i veřejné instituce.

„Jednoznačným cílem protipovodňové strategie Ministerstva zemědělství je předcházet ztrátám na lidských životech a škodám na majetku. Při stavbě protipovodňových opatření dáváme přednost takovým prostředkům a opatřením, které jsou blízké přírodě,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

První etapu programu budování preventivních protipovodňových opatření zahájilo Ministerstvo zemědělství v roce 2002. Byla zaměřena na území zasažená povodní v roce 1997 na řekách Moravě, Odře a na horním Labi. Do konce roku 2007 vyrostlo na tocích a v jejich okolí 435 protipovodňových staveb, které dnes chrání 315 tisíc lidí a majetek v hodnotě 240 miliard korun. Tato etapa stála více než 4 miliardy korun.

Cílem druhé etapy programu, v letech 2007 až 2013, je zejména vybudovat technická opatření kolem vodních toků, zvýšit retenci vodních ploch a posílit bezpečnost vodních děl například na Vltavě, Tiché Orlici, Ohři a Moravě.  Za 11,5 miliardy korun vznikne do konce roku 2013 přibližně 500 protipovodňových opatření. V současnosti je už dokončeno nebo rozestavěno 388 staveb podpořených více než sedmimiliardovou dotací.

„Chystáme už další, třetí etapu výstavby protipovodňových opatření. Prioritu dáme takovým krokům, které zvýší schopnost krajiny zadržovat vodu. Vláda už například schválila přípravu navrhovaných opatření ke snížení povodňových rizik v povodí horního toku Opavy a na Bečvě,“uvedl ministr Bendl.

Jedním ze symbolů povodní v roce 2002 se stala středočeská obec Zálezlice, kde velká voda napáchala škody za 150 milionů korun. Vesnici v blízké budoucnosti ochrání protipovodňový val, jehož stavba začne letos v září. „Obnovení projektu pozastaveného z finančních důvodů bylo jedním z mých prvních kroků na Ministerstvu. Předpokládáme, že ochranný val v Zálezlicích bude dobudován v příštím roce. Cena za jeho výstavbu dosáhne téměř 160 milionů korun, ale nejdůležitější je, že obyvatelé vesnice, kterou smetla povodeň, budou před podobnými katastrofami už konečně v bezpečí,“ řekl ministr Petr Bendl.

Peníze na protipovodňová opatření poskytuje z větší části úvěr od Evropské investiční banky, státní rozpočet, vlastní zdroje správců vodních toků a místní rozpočty. Při povodních v letech 1997 až 2010 zahynulo v České republice 123 lidí. Záplavy způsobily škody za přibližně 174 miliard korun.

Kateřina Böhmová

ředitelka Odboru komunikace MZe

Dokument MZe „10. Let po velké povodni“ najdete na http://youtu.be/zloU6XNeHXM.

Přílohy

Prezentace - Ministerstvo zemědělství investuje do protipovodňových opatření (PDF, 3 MB)

Související odkazy

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info