Zrušení dotací pro zemědělce bych tleskal jako první, uvedl Veleba

Vláda hodila zemědělce přes palubu, shrnul zklamaně zástupce části českých  zemědělců Jan Veleba v on-line rozhovoru na iDNES.cz. Chovy prý upadají, krouží  nad nimi západní kupci a potravinová soběstačnost klesá. Půlka vepřového se  dováží a zejména u něj hrozí zdražení na pultech obchodů.

Jan Veleba, který lobbuje za zemědělce, zároveň uvedl, že by uvítal zrušení  dotací pro zemědělce v EU. "Já bych byl první, kdo by zrušení dotací tleskal. Je to  ale bohužel utopie, Francie a Německo toto nikdy nepřipustí. Nutno ale  upozornit, že kdyby se tak stalo, tak by byly potraviny výrazně dražší,"  odpověděl Veleba čtenáři, který se pozastavoval nad tím, že stát zemědělce  subvencuje. I tak ale potravinám aktuálně hrozí zdražení, upozornil šéf Agrární  komory.

"Zvýšení cen není strašení, ale bohužel realita," uvedl Veleba s tím, že  situace může být dramatická hlavně u vepřového, kde se polovina masa do ČR  dováží. Soběstačnost se snižuje i v dalších potravinách. Například sýrů z dovozu  je 40 procent a vajec pětina. Vepřové je na tom však nejhůř. Před  vstupem do EU v roce 2003 měla Česká republika 3,3 milionu prasat, nyní je  to 1,5 milionu.

Předseda Agrární komory se víc než zdražování potravin obává toho, že  zemědělci budou dál přecházet na levnější rostlinnou výrobu, protože krmné směsi  jsou čím dál dražší.

Obavy ze zdražení

Jednoho ze čtenářů v on-line rozhovoru zajímalo, proč zemědělci naříkají nad  horšími časy. Úroda je totiž sice slabší, ale ceny komodit zároveň rostou, takže  si nižší výnos mohou vykompenzovat vyšší cenou. "V průměru mohou. Ale jak si to  vykompenzuje ten, který má úrodu na úrovni 20, či 30 procent? Nijak," uvedl  Veleba.

Někteří podnikatelé v zemědělství už minulý týden naznačili, že  potraviny mohou v důsledku neúrody obilnin doma i ve světě zdražit.  Například mlynáři tvrdí, že mouka zdraží až o čtvrtinu, a pekaři už si dělají  prostor pro zdražování.

Zároveň se však nabízí otázka, jestli zemědělci nenaříkají kvůli špatné úrodě tak trochu neprávem a jestli nejsou podobná varování každoročním  evergreenem. Letošní žně totiž sice skončily o 19 procent horší  sklizní než loni, jenomže minulý rok byl zase o 20,5 procenta lepší než rok  2009.

Před zdražováním varovala také organizace OSN pro výživu a zemědělství.  Světové lídry vyzvala k bezodkladnému zákroku proti zdražování potravin.  Podle OSN hrozí cenová katastrofa.

Maso prodražují  dražší krmiva

Vepřové maso je nejoblíbenějším masem Čechů. I přesto, že jeho pozice slábne,  ministr zemědělství Petr Bendl na přelomu března a dubna naznačil, že by mohl  přesunout část dotací jinam právě proto, že se vepřovému delší dobu i přes pomoc  státu nedaří.

"Otázka je, jestli dál subvencovat vepřové a jestli se nepootočit k těm,  kterým se daří. Protože stoupá zájem o drůbeží a o hovězí," řekl Bendl v březnu.  V té době chovatelé vepřového varovali před velkým zdražením masa od roku 2013.  Chovatelé totiž musejí podstoupit nákladné modernizace kvůli nařízením EU (čtěte  zde).

Podle informací Potravinářské komory ČR už nyní v letních měsících rostla  velkoobchodní cena vepřového masa v Německu, což silně ovlivňuje i situaci  v ČR. "Je více než logické, že rostoucí cena suroviny doprovázená i  rostoucími cenami dalších vstupů – energií, pohonných hmot, se musí  v nejbližší době projevit i v cenách masných výrobků na pultech,"  uvedla komora v tiskové zprávě.

Mezi náklady, které zvyšují ceny vepřového, jsou i krmné směsi, které letos  zdražují kvůli slabé úrodě. Tuna krmné pšenice stojí podle odhadů komory  5 000 až 5 300 Kč, loni to bylo zhruba 4 000 Kč a předloni okolo 3 400  Kč.

Potravinářská komora zdůraznila, že za růst cen masa v minulých letech není  primárně zodpovědný ani zemědělec, ani zpracovatel. "Jednoznačným důkazem toho  je skutečnost, že dvacet rozhodujících podniků, které z 80 procent  pokrývají tuzemský sortiment v obchodních sítích, vytvořilo  v posledních dvou letech zisk ve výši 0,7 procenta z tržeb. To je  pro mnohé podniky již téměř kritická hranice a zpracovatelé masa se tak  pomalu dostávají na pokraj zániku.

ON-LINE ROZHOVOR

Odpovědi Jana Veleby z Agrární komory ČR si můžete přečíst ZDE.

Pěstitelé naříkají nad sklizní

ČTĚTE TAKÉ:Pěstitelé  naříkají nad sklizní. Nejhůř dopadly višně, špatný je i chmel

Ceny na burze rostou

Na Plodinové burze Brno rostou ceny většiny sledovaných komodit. Za uplynulé  dva týdny mírně klesla pouze cena krmného ječmene a řepky olejné. Vyplývá to z  informací, které zveřejnila Plodinová burza Brno.

zdroj: ČTK

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info