Nejoblíbenější bioprodejna a nejlepší sedlák PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců jsou z východu Čech

Ocenění Nejlepší sedlák PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců a Nejoblíbenější bioprodejna za letošní rok převzaly do svých rukou v roce 2012 dámy z východu Čech. Monika Menčíková spolu se svou rodinou v pohraničí vybudovala téměř z ničeho ukázkovou ovčí farmu. V současné době chová více než 400 ovcí. Jana Lukešová začínala s malou provozovnou se třemi stoly a prodejním pultem v historickém jádru Hradce Králové. Dnes provozuje jídelnu a dvě bioprodejny.

„Jsem velmi ráda, že se ocenění dostalo právě těmto dvěma ženám. Obě dokazují, že poctivá práce přináší výsledky. Díky jejich nasazení, iniciativě a píli vznikly podniky, jež si zaslouží opravdový obdiv. Monika Menčíková dokázala vybudovat velkou farmu, jejíž produkce je dotažena do konce, včetně finalizace výrobků a jejich distribuce. Bioprodejny a jídelna zdravého životního stylu Jany Lukešové nabízí v centru krajského města alternativu fastfoodům a prodejním řetězcům,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.  

Nejlepší sedlák PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců

Ocenění Nejlepší sedlák PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců 2012 putuje do Šonova na Broumovsko. Farmářka Monika Menčíková začínala hospodařit před 17 lety na chalupě předků. Postupně vybudovala za pomoci svého manžela ovčín pro zimní ustájení, na pastvině dojírnu a také výrobnu sýrů. Patnáct let dojila všechny ovce ručně. Strojové dojení využívá teprve dva roky. V sezoně od jara do podzimu každý den zpracovává více než 150 litrů ovčího mléka. „Vyrábíme jogurty, jogurtové nápoje, měkké i tvrdé sýry. Prodáváme je buď přímo ze dvora, na ověřených farmářských trzích nebo dodáváme do vybraných prodejen,“ popisuje činnost Monika Menčíková. Ocenění si velmi váží, neboť práce na ovčí farmě není jen romantika, jak by se mohlo na první pohled zdát. Obzvlášť v zimějsou život a práce v horách velmi náročné.

Nejoblíbenější bioprodejna PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců

Nejoblíbenější bioprodejnou PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců 2012 se stala Bazalka v Hradci Králové, která k městu patří již do roku 1992. Jana Lukešová začínala velmi skromně v nevelké prodejně s kuchyní. Zdravé pokrmy paní Lukešové však rychle získaly na oblibě, a tak nebylo výjimečné, že v době oběda se zákazníci do provozovny nevešli. Prodejna se proto v roce 2009 přestěhovala, ale ještě před tím vznikla Jídelna ve dvorku na frekventovanějším místě v centru města a samoobslužná bioprodejna na Gočárově ulici. Jana Lukešová zaměstnává i znevýhodněné osoby. „Zvažuji rozšíření o výrobnu na principu sociálního podniku, jež by dal práci jinak téměř nezaměstnatelným lidem,“ přiblížila plány Jana Lukešová. Se zaměstnanci nejrůznějších charakterů má bohaté zkušenosti. Vždyť za dvacet let v Bazalce postupně pracovalo na pět set lidí – brigádníků i zaměstnanců.

Ocenění Nejlepší sedlák PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců a Nejoblíbenější bioprodejna PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců uděluje svaz každoročně. V loňském roce byli oceněni Josef Košař z Lukové na Zlínsku a Natural centrum v Jihlavě.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková

Poznámky:

Bazalka – kontakt: Ing. Jana Lukešová, Gočárova 516, 500 02 Hradec Králové, tel.:723 360 721, 776 776 042, bioprodejny@seznam.cz, www.bazalkahk.cz

Bezbariérová samoobslužná prodejna Bazalka Bio nabízí stále se rozšiřující sortiment trvanlivých, chlazených a mražených biopotravin. Čerstvá biozelenina a bioovoce podle sezónní nabídky. Široký sortiment přírodní a CPK kosmetiky. Otevírací doba: Po  - Pá 7,30-18,00, So 8,00- 11,30 hodin

Alternativní jídelna využívající v maximální možné míře biosuroviny (ovoce, zeleninu, obiloviny, biosýry, luštěniny). Otevírací doba Po - Pá 9 - 17 hodin.

Bazalka v Kopečku - Rychlé občerstvení s produkty jídelny Bazalka ve dvorku, bio pečivem a prodejem balených bioproduktů se zaměřením na bezlepkovou dietu. Otevírací doba: Po-Pá 7,00-18,00 hodin.

Monika Menčíková - Soukromá farma, celkem 125 ha, chov ovcí a koz (prodej plemenných zvířat), zpracování mléka - výroba ovčích sýrů. Prodej ze dvora (kontakt: Šonov u Broumova 163, tel.: 724 905 285, mencikovamonika@seznam.cz)

PRO-BIO  Svaz ekologických zemědělců v současné době sdružuje 618 ekologických zemědělců, 65 bioprodejen a 221 členů PRO-BIO Ligy, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu je v Šumperku. Další informace poskytne Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců (tel.: 583 216 609, 725 571 027, pro-bio@pro-bio.cz, www.pro-bio.cz). 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info