Pšenice zdraží. Ukrajina zakáže vývoz od poloviny listopadu

Ukrajina potvrdila, že od 15. listopadu zakáže veškerý vývoz pšenice, protože jí kvůli propadu sklizně dojdou exportní přebytky. Sdělení z Kyjeva dál zvýšilo světové ceny obilnin, které prudce rostly už v létě v důsledku rozsáhlého sucha ve Spojených státech.

Úroda pšenice na Ukrajině letos kvůli nepřízni počasí klesla zhruba o třetinu na 15,5 milionu tun, a to v době, kdy se výrazně snížila produkce i v Rusku a v USA. Ukrajina spotřebovává ročně 12 milionů tun pšenice a je jedním z deseti největších světových vývozců této komodity.

"Od 15. listopadu bude platit úplný zákaz," řekl ukrajinský ministr zemědělství Mykola Prysjažňuk agentuře Reuters, a potvrdil tak všeobecné spekulace na trhu. "Jinou možnost nemáme," dodal. Ceny pšenice na chicagské burze CBOT na to reagovaly vzestupem o téměř tři procenta.

Minulý týden vláda upozornila, že vysoké tempo vývozu vyčerpá zásoby pšenice, které je možné vyvézt bez narušení domácího trhu, do 15.-20. listopadu a vyzvala obchodníky k opatrnosti při sjednávání nových kontraktů. Obchodníkům se ulevilo, že vláda zvolila zákaz exportu pro všechny a neuchýlila se tak jako v roce 2010 k neoficiálním a netransparentním omezením vývozu.

Zákaz by mohl ohrozit velké kontrakty na vývoz ukrajinské pšenice zejména do Egypta, který je předním světovým dovozcem této komodity. Egypt dnes prohlásil, že Ukrajina riskuje svou pověst na mezinárodních trzích obilí.

Kyjev později zdůraznil, že uzavřené kontrakty se určitě uskuteční. Ministerstvo zemědělství sdělilo, že se dohodlo s obchodníky na zvýšení povoleného objemu vývozu v této sezoně nad původní úroveň čtyři miliony tun, protože celkový objem uzavřených smluv dosáhl už 5,4 milionu tun. Údaje zemědělské agentury UkrAgroConsult ukazují, že tento měsíc obchodníci vývoz pšenice v obavách ze zákazu výrazně urychlili.

Rusko vývoz nezakáže

Rusko, jehož produkce pšenice letos kvůli suchu klesla o čtvrtinu, dává najevo, že k zákazu vývozu tentokrát nepřistoupí. Po minulé neúrodě v roce 2010 zakázalo Rusko na několik měsíců vývoz obilí, což přispělo k silnému růstu světových cen. Prezident Vladimir Putin nedávno prohlásil, že o omezení exportu se neuvažuje.

Lidovky.czČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info