Rekordní sklizeň obilovin v Číně

Čínští zemědělci sklidili v roce 2012 rekordní množství obilovin. Jak informoval Národní statistický úřad na základě průzkumu v 31 provinciích, bylo v tomto roce sklizeno téměř 590 mil. t obilovin včetně rýže, což je o 3,2 % více než v roce 2011. Produkce obilovin v Číně tak stoupá devátý rok za sebou a nyní dosáhla nové rekordní úrovně. Podstatný podíl na letošním nárůstu měly vyšší plošné výnosy: v průměru bylo z pole sklizeno 5,3 t/ha, což odpovídá nárůstu 2,6 % oproti předchozí sklizňové sezóně. Kromě toho se mírně rozšířily také pěstitelské plochy obilovin – o 0,6 % zhruba na 111 mil. ha. Podle údajů pekingské tiskové agentury Xinhua přitom rýži jako nejdůležitější plodinu v Číně vystřídala kukuřice. Sklizeň kukuřice přinesla v tomto roce celkový výnos 208 mil. t, což odpovídá v meziročním srovnání nárůstu o 8 %. Sklizeň rýže oproti loňsku stoupla o 1,6 % a dosáhla 204 mil. t. Třetí nejvýznamnější obilovinou zůstala pro čínské zemědělce pšenice se sklizňovým výsledkem přibližně 121 mil. t, čímž překonala sklizené množství v předchozí sezóně o 2,7 %.

Čínské vládní kruhy zdůvodňují letošní špičkovou sklizeň na jedné straně příznivými klimatickými podmínkami a na druhé straně poukazují na politiku státní podpory producentům. Podle agentury Xinhua čínská vláda v tomto roce rozšířila svůj program podpory produkce a zvýšila minimální výkupní ceny pšenice a rýže, aby stimulovala produkci. Kromě toho centrální vláda podporovala celkovou částkou v přepočtu 408 mil. EUR zavádění moderních technologií, zlepšení ochrany rostlin a zmírnění škod způsobených suchem. Nejvýznamnějšími pěstitelskými oblastmi obilovin v Číně byly v roce 2012 provincie Heilongjiang a Henan – každá se sklizeným množstvím zhruba 57 mil. t (tj. téměř 10 % celkové produkce). (AgE)

http://www.topagrar.com/news/Markt-Marktnews-Rekordgetreideernte-in-China-1012476.html

 

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info