Ministr zemědělství: Kontrola lihovin je pro nás stále prioritou
17.12.2012 | MZe ČR
Již tři měsíce od konce zákazu prodeje lihovin jsou v ČR uváděny do oběhu pouze lihoviny, které musí být bezpečné a zdravotně nezávadné a současně musí mít doklad o původu zboží, tzv. rodokmen. Děje se tak v souladu s požadavky nařízení vlády a také mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví. Navíc byly v tomto předvánočním období na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla zintenzivněny kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).
Ministerstvo zemědělství v rámci své působnosti brání šíření lihovin s nebezpečným obsahem metanolu a podniká konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti obyvatel. „Kontrola lihovin je vzhledem k neustupující závažnosti situace pro nás stále prioritou a SZPI úzce spolupracuje s Generálním ředitelstvím cel ČR, hygienickou službou a dalšími orgány státní správy. Počet kontrol alkoholu se od vypuknutí aféry zvýšil oproti běžnému stavu několikasetnásobně. Nyní se inspektoři intenzivněji zaměřují například na vánoční trhy a adventní slavnosti,“ řekl ministr Bendl.
Rodokmen musí být doložen a k dispozici u všech lihovin o obsahu etanolu nejméně 20 % objemových, a to bez ohledu na velikost spotřebitelského balení. Pokud SZPI zjistí podezřelou lihovinu, ihned odebere vzorek, místo zapečetí a uloží opatření neuvádět danou šarži nápoje do oběhu. K dnešnímu dni udělali pracovníci SZPI 34 830 kontrol (viz příloha).
„Rodokmen garantuje zdravotní nezávadnost alkoholu, který se prodává v českých obchodech nebo podává v restauracích a dalších zařízeních. Potvrzuje totiž původ suroviny, ze které jsou lihoviny vyrobeny. Právě proto, aby byl původ alkoholu vysledovatelný a transparentní, Ministerstvo zemědělství vznik rodokmenů iniciovalo,“ uvedl Petr Bendl.
Ministerstvo zemědělství důrazně varuje všechny obyvatele před nákupem a konzumací lihovin s nejasným původem. Doporučuje také dbát zvýšené obezřetnosti i při nákupu lihovin opatřených etiketou a kolkem. „Není ale důvod se vyhýbat lihovinám na trhu, z valné většiny jsou v pořádku, protože jejich výrobci řádně plní své povinnosti. Mnohem větším rizikem jsou láhve se závadným obsahem, které mohou mít lidé doma už celé měsíce,“ dodal ministr Bendl.
Aktuální seznam nejakostních, falšovaných a nebezpečných lihovin lze nalézt na internetových stránkách http://www.potravinynapranyri.cz
Kateřina Böhmová ředitelka Odboru komunikace MZe
Přílohy- Příloha k TZ - kontroly k 16. 12. 2012
- (DOCX, 16 KB)
Další články v kategorii
- V černobylské zóně spatřili vzácného koně Převalského (10.02.2026)
- Trh nealkoholických alternativ šumivých vín roste dvouciferným tempem. BOHEMIA SEKT letos uvede čtyři novinky bez alkoholu (10.02.2026)
- Sečteno: v Orlických horách se pohybuje minimálně 13 vlků ze dvou smeček (10.02.2026)
- Kofeinové nápoje mohou pomáhat chránit mozek, uvádí studie (10.02.2026)
- Prohlídka laboratoří on-line i virtuální pitevní stůl. Výuku na MENDELU doplňují digitální novinky (10.02.2026)
- SVS odhalila v Praze nelegální sklad potravin (10.02.2026)
- Šebestyán: Vláda plánuje změny rozsahu půdy, na které platí protierozní opatření (10.02.2026)
- Africké olivy nám ničí byznys, stěžují si italští farmáři (10.02.2026)
- Pokles masného skotu v USA a narůst beef on dairy (10.02.2026)
- Zima, mráz? Divoká prasata se na Olomoucku vrhla do ledové vody. Video je hitem (10.02.2026)

Tweet



