Nové nařízení EU o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin
22.01.2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz
(ÚZEI, Agronavigator.cz) – Nařízení 1151/2012/EU ze dne 21. listopadu 2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin
Účelem opatření stanovených v tomto nařízení je podpořit zemědělské a zpracovatelské činnosti a systémy hospodaření spojené s produkty vysoké jakosti, a přispět tím k naplňování cílů politiky rozvoje venkova.
Cílem nařízení je pomoci producentům zemědělských produktů a potravin informovat kupující a spotřebitele o vlastnostech produktů a potravin a o charakteristikách své produkce, čímž se zajistí:
a) spravedlivá hospodářská soutěž pro zemědělce a producenty zemědělských produktů a potravin s vlastnostmi a charakteristikami představujícími přidanou hodnotu;
b) dostupnost spolehlivých informací o těchto produktech pro spotřebitele;
c) dodržování práv duševního vlastnictví a
d) integrita vnitřního trhu.
Nařízení stanovuje režimy jakosti pro chráněné označení původu, chráněné zeměpisné označení, zaručeně tradiční speciality a pro další produkty s charakteristikami představujícími přidanou hodnotu a vyplývajícími z metod hospodaření nebo zpracování použitých při jejich produkci nebo z místa jejich produkce či uvádění na trh.
Dosavadní nařízení 509/2006/ES a 510/2006/ES s pravidly týkajícími se CHOP, CHZO a zaručeně tradičních specialit se zrušují, odkazy na zrušená nařízení se považují za odkazy na toto nařízení .
Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Ustanovení čl. 12 odst. 3 a čl. 23 odst. 3 se však použijí až ode dne 4. ledna 2016. Článek 13 nařízení č. 509/2006/ES se však použije i nadále. Článek 13 nařízení (ES) č. 509/2006 se však ve specifickém případě použije i nadále.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



