Bakteriální vadnutí – záhadná choroba krmných trav
25.01.2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Bakteriální vadnutí krmných trav způsobené bakterií Xanthomonas translucens pv. graminis (Xtg) vede k velkým škodám na loukách a pastvinách. Patovar napadá různé druhy trav jako např. jílek mnohokvětý, jílek vytrvalý, kostřavu luční, bojínek luční a lipnici luční. K přenosu dochází především poškozenými pletivy. Proto jsou druhy jako jílek mnohokvětý, které jsou často sečeny, obzvlášť ohroženy. Protože ochrana trvalých travních porostů je obecně nežádoucí a žádné účinné přípravky nejsou známy, zůstává šlechtění rezistentních nebo tolerantních odrůd jedinou možností, jak bojovat proti této chorobě.
Aby bylo umožněno šlechtění rezistentních odrůd, zkoumají švýcarští vědci ve spolupráci s americkými a německými kolegy genetické podklady interakce mezi bakteriemi a rostlinami. Přitom se ukázalo, že tato interakce ve srovnání s chorobami rýže, rajčat a citronů vyvolanými jinými druhy r. Xanthomonas vykazuje některé zvláštnosti. Nebyly nalezeny žádné důkazy o rasově specifické interakci mezi jednotlivými bakteriálními izoláty a genotypy rostlin, která je typická pro klasické geny rezistence. Sekvenování genomu Xtg ukázalo, že tento patogen má neobyčejně velké množství inzerčních sekvencí. Kromě toho se uspořádání důležitého faktoru virulence výrazně liší od jiných druhů r. Xanthomonas. Specifická eliminace tohoto faktoru virulence sice vedla k rozsáhlé ztrátě virulence, ale bakterie byly i navzdory tomu schopné se v rostlinách rozmnožovat. Tyto poznatky poskytují cenné podklady pro další vývoj efektivních šlechtitelských metod.
Agrarforschung Schweiz, 4, 2013, č. 1, s. 32–39Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)

Tweet



