Souhrn událostí uplynulých dní – 8. - 10. 2. 2013
11.02.2013 | Agris
Česko je výrazně závislé na dovozech ovoce a zeleniny, a to i u druhů, které se v tuzemsku tradičně pěstují. V loňském roce se podle údajů ČSÚ do země dovezlo zeleniny, ovoce a ořechů v součtu za 22,5 miliardy Kč. Nejvíce výpěstků se dováží ze Španělska. Nepříznivý vývoj si začaly uvědomovat i úřady.
Produkce masa na jižní Moravě loni opět klesla, nyní o 4 pctVýroba masa na jižní Moravě v loňském roce nadále klesala, s výjimkou menšinového chovu ovcí. Vyprodukovali zde o 1700 tun (čtyři procenta) masa méně než v roce 2011, tedy 40.200 tun bez drůbežího. Jde o dlouhodobý trend, který se projevuje s drobnými výjimkami v celé republice. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad.
V Británii se rozšiřuje skandál kolem používání koňského masaSkandál s používáním koňského masa v potravinách se v Británii rozšířil poté, co bylo ve výrobcích společnosti Findus zjištěno místo hovězího až 100 procent koniny. Britská agentura pro bezpečnost potravin FSA poté ve čtvrtek nařídila obchodním řetězcům a producentům, aby výrobky z hovězího masa důkladně otestovaly.
Ředitel SRS a ÚKZÚZ prezentoval slučovací proces dozorových organizacíSloučení Státní rostlinolékařské správy a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, ke kterému by mělo dojít k 1. lednu 2014, přinese kromě značných konsolidačních úspor také zjednodušení systému kontrol, snížení administrativy a s tím spojenou redukci byrokratické zátěže pro zemědělce.
Úplné texty zpráv a další události uplynulých dní naleznete zde.
Další články v kategorii
- Zemědělci od koalice pro boj se suchem očekávají dlouhodobý plán a financování (18.08.2026)
- Tropy už se do konce prázdnin nevrátí. Bude deštivo, přidají se i bouřky (18.08.2026)
- MZe: Žně jsou u konce, úroda obilovin i řepky je meziročně nižší (18.08.2026)
- Lactalis kupuje za 1,34 miliardy dolarů britskou divizi Saputa (18.08.2026)
- Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny (18.08.2026)
- Déšť přinesl vláhu, ale nerovnoměrně. Který kraj měl nejvíc a který nejmíň (18.08.2026)
- Investice do boje se suchem musí být komplexní, opatření v krajině doplní posílené vodohospodářské investice (18.08.2026)
- Špatná sklizeň je problém na jednu sezonu, špatná zemědělská politika může škodit příštích sedm let (18.08.2026)
- Rybníkáři vybudují nové rybníky, či odbahní a zrekonstruují stávající. Ministerstvo zemědělství jim na to dá 250 milionů korun (18.08.2026)
- Seno podražilo až pětinásobně (18.08.2026)

Tweet



