Moskva plánuje zákaz dovozu veškeré sadby z EU
04.03.2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Množitelské firmy v Evropské unii se musí od 1. dubna připravit na rozsáhlejší zákaz dovozu do Ruska. Jak vyplývá z informace Federální služby veterinárního a rostlinolékařského dozoru Ruska (Rosselkhoznadzor) z poloviny února, měl by se zákaz vztahovat nejen na dovoz sadbových brambor, ale i na dovoz veškeré sadby z EU-27.
Kromě sazenic dřevin bude zakázáno dovážet také hrnkové rostliny, uvádí se v prohlášení. Zákazu dovozu do Ruska podle Rosselkhoznadzoru zůstanou ušetřeny pouze školky dřevin a rostlin v Německu, Polsku a Maďarsku, které již byly odborníky z ruského dozorového úřadu schváleny a označeny za prosté škůdců.
Rosselkhoznadzor se znovu odvolává na povinnost, vyplývající z členství Ruska ve Světové obchodní organizaci (WHO), povolit dovoz osiva a sadby jen při předložení příslušné garance poskytnuté karanténním a rostlinolékařským úřadem vyvážející země. Rosselkhoznadzor stále postrádá informace o oblastech a stanovištích v EU, která jsou prostá karanténních škodlivých organismů.
Kromě toho evropská strana stále ještě nevyhověla žádosti předkládat vědecké odůvodnění platných dovozních restrikcí pro některé karanténní produkty z Ruska jako sazenice některých dřevin nebo sadbové brambory, ačkoli to mezinárodní úmluva ukládá. Plánovaný zákaz dovozu sadbových brambor z EU-27 byl federální službou avizován již v lednu. (AgE)
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Případ čtyř mrtvých vlků na Jesenicku policie odložila (07.03.2026)
- Výroba biometanu v Evropě sází na odpadní suroviny (06.03.2026)
- Státy EU a Evropský parlament se shodly na zákazu názvů jako vegetariánský steak (06.03.2026)
- Společnost Česká krajina má šanci na výkup pozemků pro zubří rezervaci (06.03.2026)
- Pozvánka na angusskou členskou schůzi (06.03.2026)
- Omezení těžby v Polsku prohlubuje deficit dubového dříví (06.03.2026)
- FAO: Globální ceny potravin se v únoru vrátily k růstu po pěti měsících poklesu (06.03.2026)
- Skupina Bohemia Sekt prodala loni přes 30 milionů lahví, meziročně o čtyři procenta více (06.03.2026)
- TZ AOPK ČR: Sokol stěhovavý již podruhé v novodobé historii začíná hnízdit v CHKO Žďárské vrchy (06.03.2026)
- Sázíme budoucnost – 23 652 stromů za Státní pozemkový úřad (06.03.2026)

Tweet



