Pesticidy "zkratují" včelí mozek, zjistila nová studie
28.03.2013 | ceskenoviny.cz
Pesticidy, které zemědělci používají k ochraně úrody nebo včelstev, mohou "zkratovat" mozek včel a ovlivnit jejich paměť a schopnosti navigace. Ty jsou přitom nezbytně nutné, aby včela dokázala najít potravu a zároveň opylovala plodiny, což je životně důležité pro lidskou produkci potravin, uvedli ve středu vědci v nové studii, kterou zveřejnil časopis Nature Communications.
Tým pozoroval mozky včel v laboratoři poté, co je vystavil neonikotinoidovým insekticidům používaným na plodiny a organofosfátům, které se někdy používají proti roztočům zamořujícím včelí úly. Po vystavení obdobným koncentracím, s jakými by se včely setkaly ve volné přírodě, okruhy pro učení v jejich mozku rychle přestaly pracovat, uvedli vědci.
"Společně tyto dvě třídy pesticidů prokázaly větší negativní dopad na včelí mozek a předpokládá se, že brání včelímu učení," řekl agentuře AFP spoluautor studie Christopher Connolly z lékařského výzkumného ústavu University of Dundee.
"Opylovači vykonávají složité chování, zatímco shánějí potravu, a to od nich vyžaduje učit se a pamatovat si květinové znaky spojené s jídlem," dodala jeho kolegyně Geraldine Wrightová ze střediska pro chování a evoluci Newcastle University. "Narušení této významné funkce má hluboký dopad na přežití včelí kolonie, protože včely, které se nedokážou učit, nenajdou potravu."
Včelaře v Evropě, Severní Americe i dalších částech světa znepokojuje takzvaná porucha zhroucení kolonie, tedy fenomén, při němž dospělé včely najednou zmizí z úlu. Tento jev už byl připisován roztočům, virům či plísním, pesticidům i kombinaci několika těchto faktorů.
Včely se starají o 80 procent opylování rostlin hmyzem. Bez nich by mnoho plodin nedokázalo vyprodukovat plody - nebo by se musely opylovat ručně.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



