Výsadba sazenic v lesích se kvůli dlouhé zimě opozdila o měsíc

Lesníci dohánějí skluz v zalesňování, který způsobila dlouhá zima. Práce se opozdily zhruba o měsíc. Běžně se začíná v polovině března, letos to bylo v polovině dubna, řekl zástupce ředitele českobudějovické správy Lesů ČR Radek Pomije. V zemi je proti minulým rokům asi polovina stromků.

Lesy ČR na jihu Čech letos plánují zalesnit 913 hektarů. Na plochu vysadí 4,6 milionu sazenic, z toho 95 procent na jaře.

„Letošní dlouhá zima zpozdila začátek jarního zalesnění asi o měsíc, čímž se dostali do značných problémů zejména dodavatelé sadebního materiálu, protože museli ve velmi krátké době vyzvednout sazenice ze země a připravit k expedici do lesů, než začnou rašit," uvedl Pomije.

Pokud se tento materiál stihne vyzvednout, je možné zpomalit jeho rašení uložením v chladných podmínkách buď v klimatizovaných skladech, nebo přímo v úložištích zbudovaných v lesích a připravených v zimním období naházením sněhu, v takzvaných sněžných jámách, vysvětlil.

Důsledek dlouhé zimy se podle něj projevuje i v časovém plnění, kdy v jiných letech se jarní zalesnění zahajuje v druhé polovině března a na konci dubna je zpravidla vysazeno asi 90 procent jarní výsadby. V letošním roce začala výsadba zhruba v polovině dubna a do konce dubna byla zalesněna jen polovina ploch.

Státní lesy letos na jihu Čech plánují zalesnit 913 hektarů. Na plochu vysadí celkem 4,6 milionu sazenic, což je zhruba stejně jako loni. Z celkového množství bude 36 procent listnáčů a pět procent jedle.

Nejvíce z listnatých dřevin je zastoupen buk (22 procent celkové ploch zalesnění), dub (9 procent), olše (3 procenta), javor klen (2 procenta), lípa (1 procento) a dále javor mléč, jasan, jilm. Jehličnaté dřeviny jsou nejvíce zastoupeny smrkem (46 procent) a borovicí (11 procent).

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info