Ministr Bendl: Při informování o bezpečnosti potravin je důležitá včasná a otevřená komunikace
29.05.2013 | MZe ČR
Komunikace a vnímání rizik v oblasti bezpečnosti potravin je hlavním tématem dnešní konference, která se koná v Poslanecké sněmovně pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla.
„Téma dnešní konference je velmi důležité a velmi aktuální. Různé kauzy, ať už se týkají bezpečnosti a kvality potravin, případně jejich falšování, jsou častým předmětem zájmu nejen médií, ale pochopitelně i nás spotřebitelů,“ řekl ministr Petr Bendl.
Stále více lidí se zajímá o to, co jí. Proto je pro ně důležité, aby měli co nejvíce pravdivých informací o kvalitě a složení potravin. Ministerstvo zemědělství si průzkumy veřejného mínění pravidelně mapuje názory spotřebitelů na to, co je zajímá a jak vnímají jednotlivá témata či rizika. Například podle průzkumu z loňského září zaznamenaly téměř tři čtvrtiny lidí nějakou aféru spojenou s potravinami. Následně třetina z nich, alespoň na čas, změnila své stravovací návyky.
„Je mnoho témat, která vyvolávají v lidech obavy. Buď jim nerozumí, nebo nemají dostatek informací. Na dnešním fóru se probírají některá kontroverzní témata z různých úhlů pohledu, abychom ukázali, že obavy a vnímání rizika nemají mnohdy reálný základ. Pro kvalitní informování o rizicích a bezpečnosti výrobků je zásadní otevřenost a transparentnost. To je důležité pro budování důvěry veřejnosti k poskytovaným informacím,“ uvedl ministr Bendl.
O svých zkušenostech k dané problematice hovořili také zástupci ze Slovenska a Německa a z Evropského úřadu bezpečnosti potravin.
Tiskové oddělení MZe
Další články v kategorii
- Zemědělci od koalice pro boj se suchem očekávají dlouhodobý plán a financování (18.08.2026)
- Tropy už se do konce prázdnin nevrátí. Bude deštivo, přidají se i bouřky (18.08.2026)
- MZe: Žně jsou u konce, úroda obilovin i řepky je meziročně nižší (18.08.2026)
- Lactalis kupuje za 1,34 miliardy dolarů britskou divizi Saputa (18.08.2026)
- Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny (18.08.2026)
- Déšť přinesl vláhu, ale nerovnoměrně. Který kraj měl nejvíc a který nejmíň (18.08.2026)
- Investice do boje se suchem musí být komplexní, opatření v krajině doplní posílené vodohospodářské investice (18.08.2026)
- Špatná sklizeň je problém na jednu sezonu, špatná zemědělská politika může škodit příštích sedm let (18.08.2026)
- Rybníkáři vybudují nové rybníky, či odbahní a zrekonstruují stávající. Ministerstvo zemědělství jim na to dá 250 milionů korun (18.08.2026)
- Seno podražilo až pětinásobně (18.08.2026)

Tweet



