Ohroženým rybákům se na štěrkovnách střední Moravy daří
18.06.2013 | Moravský ornitologický spolek
V těchto dnech sčítali členové Moravského ornitologického spolku a pracovníci společnosti Českomoravský štěrk hnízdící rybáky obecné, jejich hnízda, vajíčka i mláďata. Tito ohrožení a chránění ptáci hnízdí na štěrkovnách u Troubek a u Hulína pouze díky umělým plovoucím ostrůvkům, které jim vybudovali pracovníci štěrkoven.
Rybáci obecní jsou příbuzní racků, živí se drobným rybkami a hmyzem. Hnízdí na ostrůvcích rybníků nebo vodních nádrží. Pouze na střední Moravě hnízdí na betonových plovoucích ostrůvcích, jejichž konstrukce je originálním českým průmyslovým vzorem. Na jejich projektování a výrobě se podíleli kromě provozovatele i odborníci z ČVUT Praha a ze společností Betotech, Českomoravský beton, Česká DOKA bednící technika a Betonika plus.
Při letošním sčítání bylo zjištěno, že na umělých plovoucích ostrůvcích hnízdí asi 60 párů rybáků obecných. Na svých hnízdech nyní mají 101 vajec a prvních 30 mláďat. Mladí rybáci dostali od ornitologů kroužky, aby je bylo možno identifikovat v případě nálezu u nás nebo na jejich cestě do zimoviště v Africe.
Rybákům se na střední Moravě daří. Jejich počet se ustálil v posledních letech na 60 hnízdících párech, což je asi 10 % populace v České republice. Pokud se v příštím roce podaří sehnat prostředky na výrobu dalších plovoucích ostrůvků, tak se jejich počty jistě zvýší.
Jiří Šafránek
místopředseda MOS
Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO
www.mos-cso.cz
606 324 763
Další články v kategorii
- Pec v garáži či mouka v kanceláři: jak vzniklo brněnské pekařské impérium (09.06.2026)
- Za pět měsíců daroval Albert 2 107 tun potravin (09.06.2026)
- Prezident bude s Šebestyánem jednat mj. o evropských zemědělských dotacích (09.06.2026)
- Kvůli dotacím na linku navrhla policie obžalovat pekárnu ze skupiny Agrofert (09.06.2026)
- Začaly samosběry: Jahod je zatím dost, ale kvůli slabé sezoně mohou brzy dojít (09.06.2026)
- InterSucho: Červnové deště zmírnily půdní sucho,hlubší vrstva ale zůstává vyschlá (09.06.2026)
- Dny chleba 2026 - o titul Chléb roku zabojují desítky pekařů z celé země (09.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 8. 6. 2026 (09.06.2026)
- Vědci vyvinuli novou metodu detekce mikroplastů v zemědělské produkci (08.06.2026)
- V zámeckém pivovaru v Jindřichově Hradci se znovu začalo vařit pivo, nese název Jindra (08.06.2026)

Tweet



