Festivalem řemesel vyvrcholil vzdělávací projekt Doma na venkově

Festivalem řemesel, který 19. července na strakonickém hradě navštívilo více než tisíc zájemců o tradiční řemesla, lidové umění a místní produkty, vyvrcholila již téměř roční realizace vzdělávacího projektu Doma na venkově. Těžiště projektu spočívá v cyklu vzdělávacích seminářů, které se věnovaly současnému životu na venkově, jeho kořenům, úskalím i budoucím příležitostem z celkem šesti úhlů pohledu - Vesnice a občasné, Vesnice jako místo spotřeby, Vesnice jako živé společenství, Vesnice jako tvůrčí prostor, Vesnice jako kulturní prostor a Vesnice ve století služeb.

Semináře byly určeny obyvatelům obcí na okresech Strakonice a Písek (na území partnerů projektu, tj. sedmi dobrovolných svazků obcí na Strakonicku, Písecku, Vodňansku a Blatensku). Témata jednotlivých seminářů byla navržena tak, aby posluchačům pomohla rozšířit si znalosti o kulturně historických kořenech oblasti, v níž žijí, a zároveň pojmenovala úskalí a příležitosti života na současném venkově a inspirovala k aktivnímu postoji jak v občanském, tak i pracovním životě. Z důvodu větší motivace posluchačů byly doplněny i interaktivní dílny, v nichž si návštěvníci mohli sami vyzkoušet různé typy rukodělných činností vycházejících z! místní tradice.

V každém ze sedmi dobrovolných svazků obcí se uskutečnily semináře ke všem šesti tématům, na čtyřech místech navíc proběhly i interaktivní dílny a pro zájemce o intenzivní poznání vlastního regionu byly uspořádány i dvě exkurze.

Lektorování seminářů bylo svěřeno kvalifikovaným odborníkům v jednotlivých oborech, počínaje dějinami lidové architektury a etnografií, přes právní poradenství až po dobrou praxi realizace projektů a podnikání ve venkovském prostoru. O úspěchu projektu svědčí nejlépe návštěvnost vzdělávacích akcí - celkem si všechny semináře a interaktivní dílny vyslechlo více než 1100 posluchačů, přičemž řada účastníků navštívila více seminářů za sebou.Festival na strakonickém hradě pomohl informovat o projektu širokou veřejnost z regionu. I když cyklus seminářů již skončil, podkladové materiály jsou publikovány na webové prezentaci projektu na www.na-venkove.cz, kde bude zveřejněna i publika! ce, která shrne podstatné informace ze všech vzdělávacích modu! lů.

Celý projekt završí v polovině října odborná konference, na níž se lektoři podělí o zkušenosti se zpracováním jednotlivých témat a předají je zájemcům o pokračování obdobných vzdělávacích aktivit. Spontánní ohlasy účastníků svědčí o tom, že zájem o takto široce pojaté vzdělávání na straně veřejnosti rozhodně nechybí.

Projekt "Doma na venkově - Vzdělávací program pro zvýšení konkurenceschopnosti venkovského obyvatelstva", podpořený z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, realizuje OTAVAN - spolek pro kulturu, ekologii a vzdělávání ve spolupráci s Asociací regionálních značek, o.s., Jihočeskou univerzitou a svazky obcí Dolního Pootaví, Středního Pootaví, Šumavského podlesí, Blanicko-otavského regionu, severního Písecka, Blatenska a Milevska.

Více informací o projektu najdete na www.na-venkove.cz.

Kontaktní osoba: Iva Chládková 

Telefon: 734 458 229 

E-mail: info@na-venkove.cz

Tiskové zprávy na internetu: http://press-servis.ecn.cz/tiskove-zpravy/

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info