Výzkum energetické kukuřice ve smíšené kultuře s fazolem obecným
03.08.2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Kukuřice by se v budoucnu mohla pěstovat ve smíšené kultuře s fazolem obecným. Jak v minulém týdnu uvedla odborná agentura FNR (Fachagentur Nachwachsende Rohstoffe), tato forma smíšeného pěstování bude v příštích třech letech zkoumána v rámci projektu Vysoké školy pro hospodářství a životní prostředí v Nürtingen-Geislingen a University Kassel. Vědci se přitom zaměří především na termín výsevu fazolu obecného, výsevní množství obou plodin a způsob regulace plevelů. Projekt bude podporován spolkovým ministerstvem zemědělství a jeho nositelem bude FNR.
Kukuřice je nejčastěji pěstovanou energetickou rostlinou k získávání bioplynu. Kvůli potenciálně nepříznivému účinku na půdní úrodnost a biodiverzitu je však stále častěji podrobována kritice. Úspěšným pěstováním ve smíšené kultuře je možné obohatit osevní postup, více využít samoregulační mechanismy, podpořit biodiverzitu a snížit nebezpečí eroze díky lepšímu pokryvu půdy.
Směska kukuřice a fazolu je hojně rozšířena v tropech, uvedla agentura FNR. Dříve se pěstovala především ve Švýcarsku, v současné době se pěstuje v Rakousku, kde plochy k produkci fazolu dosahují přibližně 600 ha. Výzkumy by rovněž měly být zaměřeny na testování směsky jako možného zdroje substrátu pro zařízení na výrobu bioplynu. Projekt bude prováděn v těsné souvislosti s výzkumným záměrem FNR „Vývoj energetických odrůd kukuřice pro smíšené pěstování s fazolem obecným – optimalizace pěstitelské strategie“ s cílem nalézt vhodné energetické odrůdy kukuřice. (AgE/ad)
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Farmáři mohou začít podávat jednotné žádosti, SZIF rozdělí 30 mld. Kč, jako loni (09.04.2026)
- Komáři v Jižní Americe se geneticky adaptují na insekticidy (09.04.2026)
- Varování spotřebitelům: zjištění počátečního mléka Nutrilon Advanced Good Night 1 s toxinem cereulid (09.04.2026)
- Ovocné stromy, mnohde už v plném květu, ohrozí od pátku do neděle mráz (09.04.2026)
- Brněnská pivnice měla zkažené potraviny. Kontrolou neprošlo maso i sýrové koule (09.04.2026)
- Evropská komise na první čtvrtletí stanovila cenu uhlíkového cla na 75,36 eura za tunu CO2 (09.04.2026)

Tweet



