Rusnok chce do zelené úsporám přesunout až dvě mld Kč z Lesů ČR

Vláda Jiřího Rusnoka chce přesunout do programu Nová zelená úsporám jednu až dvě miliardy korun z prostředků státního podniku Lesy ČR. Rusnok to dnes prohlásil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Přesunutí prostředků je podle něj nutné pro vytvoření finančního polštáře, aby program mohl účinně fungovat.

Rusnok prohlásil, že program určený pro energeticky úspornější bydlení nesmí záviset jen na tom, kolik peněz se podaří získat z prodeje povolenek na emise oxidu uhličitého. Podle premiéra je třeba zajistit pro Novou zelenou úsporám více zdrojů financování, aby program fungoval stabilně.

Rusnok také řekl, že si není jistý, zda by pro přesun prostředků od Lesů ČR bylo nutné měnit zákon o státním rozpočtu. Pokud by to ale změnu zákona vyžadovalo, kabinet chce hledat cesty, aby bylo možné změnu prosadit v řádu týdnů.

Premiér dále uvedl, že jeho kabinet se chce pokusit prosadit zákon, který by povinně zavedl registrační pokladny s fiskální pamětí. Podle Rusnoka by to umožnilo do státního rozpočtu přivést deset až 20 miliard korun. Rusnok nicméně podotkl, že vzhledem k rozložení sil v Poslanecké sněmovně si není jistý, zda se zákon podaří schválit.

Premiér v souvislosti s registračními pokladnami také uvedl, že jen čtyři procenta takzvaných večerek odvádějí daň z přidané hodnoty. Přitom se v nich podle Rusnoka realizují obraty v řádu miliard korun.

Rusnok také uvedl, že bude pokračovat práce Národní ekonomické rady vlády (NERV), jejímž členem v minulosti byl. Příští týden chce oslovit své bývalé kolegy a nabídnout jim další spolupráci.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info