Nové nařízení EU o biocidních přípravcích vchází v platnost
03.09.2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 528/2012 ze dne 22. května 2012 nově upravuje dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání. Nařízení platí od 1. září 2013 a nahrazuje dosud platnou směrnici Evropského parlamentu a Rady 98/8/ES ze dne 16. února 1998. Do konce desetiletí tak bude pro tzv. biocidy – např. účinné látky v desinfekčních prostředcích, insekticidní spreje nebo rodenticidy – postupně zaveden v EU jednotný registrační postup.
Dosud byly za registraci zodpovědné členské státy. V budoucnu mohou firmy své produkty po ukončení registračního řízení rovnou dodávat na veškeré trhy v EU. Komise od tohoto kroku očekává úsporu nákladů pro průmysl, která je v časovém úseku deseti let odhadována na 2,7 mld. EUR.
„Toto nařízení je dalším krokem, jak zajistit, aby v EU byly k dispozici pouze bezpečné, povolené přípravky“, uvedl eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik minulý týden v Bruselu. Zjednodušení registračního procesu přinese firmám značné ekonomické výhody a současně zajistí vysokou úroveň ochrany životního prostředí. Kromě toho díky novému nařízení také poklesne počet pokusů na zvířatech, protože bude povinná výměna údajů a v testech budou podporovány flexibilnější a inteligentnější postupy, uvedl komisař. Speciální registr by měl v budoucnosti sloužit také k informování veřejnosti. (AgE/ad)
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



