Svaz: V ČR bude boom výstavby minipivovarů trvat ještě čtyři roky
24.09.2013 | FinančníNoviny.cz
V Česku už sedmým rokem trvá boom výstavby restauračních minipivovarů, kterých je nyní 189. Do tří čtyř let by se měl počet nejmenších výrobců piva nasytit na počtu nad 300. ČTK to řekl šéf Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.
"Do konce roku jich bude ke 200. Dříve jsem tvrdil, že u nás je prostor na 250, ale dnes říkám, že přes 300 určitě přelezeme, protože každá vesnice u nás měla pivovar a má tradici a v každé vesnici se to dá udělat. Boom bude trvat ještě tři čtyři roky," uvedl. Potom už bude záviset na tom, "jak bude ten byznys životný" a zda to jednotlivé subjekty ekonomicky zvládnou. Ustálí se to na hranici přijatelné pro tuto zemi i konzumenty a není vyloučené, že to spadne na těch 250, dodal.
Zatím žádný minipivovar nezanikl, pouze změnily majitele. Prodaly se velmi rychle a výroba se nepřerušila, řekl.
Současné minipivovary s průměrnou roční výrobou asi 750 hektolitrů a reprezentují přes jedno procento celkové výroby piva v ČR. "Možná, že se dostaneme na dvě procenta. Ale nebude to nikdy takové jako v USA, která má podíl takzvaných craft breweries (řemeslných pivovarů) 6,5 procenta a produkují deset procent obratu pivního trhu, protože prodávají pivo dráž a jsou ekonomicky zajímavé," uvedl Šuráň. Proto už také velké koncerny typu Anheuser-Busch, největší pivovar na světě, má sérii minipivovarů. Také u nás je cena piva z minipivovarů mírně vyšší než od průmyslových výrobců. "Ručně šité boty budou stát vždy více než sériově vyrobené. Řemeslník si za to jako u piva ručí a můžete mu vynadat, že to dneska zkazil. Má to ten osobní náboj a je to o zážitku," uvedl.
Podle Šuráně má ještě Česko "hodně co dohánět". V USA je minipivovarů kolem 2500, v Německu 1200, Anglie přes 1000.
Minipivovary v ČR jsou do ročního výstavu do 10.000 hektolitrů. Do této hranice mají nejmenší výrobny podle zákona slevu na spotřební dani.
Základem pro každý minipivovar je, stejně jako u velkých, dobrý český ležák, tedy dvanáctka plzeňského typu. "Na ten vždy lidi přijdou. Ale po něm si rádi dají super hořké pivo nebo silné pivo, ale musíte jim ho nabídnout," řekl prezident minipivovarů. Přes 90 procent produkce prodají minipivovary v hospodách, zbytek tvoří lahve.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 18. 8. 2026 (19.08.2026)
- Zemědělci od koalice pro boj se suchem očekávají dlouhodobý plán a financování (18.08.2026)
- Tropy už se do konce prázdnin nevrátí. Bude deštivo, přidají se i bouřky (18.08.2026)
- MZe: Žně jsou u konce, úroda obilovin i řepky je meziročně nižší (18.08.2026)
- Lactalis kupuje za 1,34 miliardy dolarů britskou divizi Saputa (18.08.2026)
- Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny (18.08.2026)
- Déšť přinesl vláhu, ale nerovnoměrně. Který kraj měl nejvíc a který nejmíň (18.08.2026)
- Investice do boje se suchem musí být komplexní, opatření v krajině doplní posílené vodohospodářské investice (18.08.2026)
- Špatná sklizeň je problém na jednu sezonu, špatná zemědělská politika může škodit příštích sedm let (18.08.2026)
- Rybníkáři vybudují nové rybníky, či odbahní a zrekonstruují stávající. Ministerstvo zemědělství jim na to dá 250 milionů korun (18.08.2026)

Tweet



