Pro mlékárny nebude tento rok příliš dobrý

Do třetice se v týdeníku Zemědělec na stránce Agrární komory ČR zastavíme u ceny mléka. Dvakrát jsme detailně rozebírali, co má na předpokládaný růst mlékárenských výrobků vliv. Mimo marži v supermarketech je to i růst ceny základní suroviny a do třetice daň z přidané hodnoty. Jaká je výše daně z přidané hodnoty v zemích Evropské unie, o tom nedávno hovořil na tiskové konferenci Jaroslav Faltýnek, člen představenstva společnosti Agrofert Holding, která je členskou organizací Agrární komory ČR.

Jaroslav Faltýnek upozornil mimo jiné na to, že až na Dánsko s 20 % mají všechny staré země Evropské unie mnohem nižší DPH než Česká republika se svými 15 %. Dokonce Velká Británie a z nových Malta mají nulové DPH. Zato po Rakousku s 10 % a Finsku se 14 % jsou už ve starých členských zemích ještě nižší procenta. Jen nové země si myslí, že vysokým DPH co nejvíc přispějí do státní kasy. Proto třeba Estonsko, Lotyšsko a Litva mají své DPH od 20 do 21 %, stejné je to v případě Slovenska a Bulharska. Dalším zástupcem skupiny Agrofert Holding je i Simona Sokolová, generální ředitelka Mlékárny Olma Olomouc, která se v rozhovoru vyjádřila k rostoucí nákupní ceně mléka, a nejen k ní.

Rozhovor se Simonou Sokolovou, generální ředitelkou Mlékárny Olma Olomouc

* Mluví se o postupném zdražování mléčných výrobků, ostatně máslo s cenou 45 korun za čtvrt kilogramu je toho důkazem. V jakých cenových relacích se pohybuje zdražení u vašich produktů, jež opouští brány mlékárny?

Odpověď na otázku není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Připomeňme si, že cena syrového kravského mléka permanentně stoupá od loňského roku, kdy v únoru byla na úrovni 7,20 Kč/l a nyní má nakročeno k devíti korunám za litr. Byť se nám nepodařilo zvýšit ceny u našich odběratelů, podržely nás v první polovině roku ceny komodit -sušeného mléka a másla. Situace se ale začíná otáčet, komodity se zastavily, a naopak začínají padat cenově dolů, a to i v situaci, kde syrové kravské mléko jde stále nahoru. Takže z roku, který vypadal, že by mohl být pro mlékárny dobrý, bude asi rok směřující k propadu. Obáváme se, aby se nezopakovala situace z let 2007/2008. Tehdy také šla rychle nahoru cena kravského mléka a komodit - a co následovalo, všichni víme.

* Jakým způsobem se promítne vyšší nákupní cena mléka do nákladů mlékárny? Zatímco nyní je to zhruba 8,50 koruny za litr nakoupeného mléka od zemědělce, koncem roku předpokládáte nárůst na devět korun.

Myslím si, že mohu mluvit za všechny mlékárny, vstupy šly oproti loňsku téměř o 12 až 15 % podle druhu výrobku nahoru.

* Startujete nový výrobní program na moderním zařízení. Svým typem jde o másla se sníženým obsahem tuku. Můžete prozradit víc?

Naše inovace je postavena na dvou typech výrobků, a to na másle se sníženým obsahem tuku, a to se 60 a 40 %. To první se 60 % bude baleno do oblíbené hliníkové fólie a se 40 % tuku do oválné vaničky. V dnešní době je stále více lidí postiženo vysokým cholesterolem, a proto přicházíme se zdravější - pokud se to tak dá říci - alternativou másla. Dalším typem výrobků jsou mléčné a smetanové pomazánky, kam řadíme i naše nové pomazánkové v pěti příchutích. Chystáme ale mnoho jiných výrobků, které budou do konce roku postupně uváděny na trh. Koncem ledna příštího roku inovaci ve výrobě máselných produktů dokončíme.

zdroj: Eugenie Línková

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info