Konina a smradlavé maso v hovězím - na koho ta vina padne?
23.10.2013 | ČT 24
Před deseti měsíci vypukl skandál s koňským masem v potravinách. Poukázal na neprůhledný pohyb polotovarů v Evropě, než se dostanou na stůl. Deník The Guardian dnes zveřejnil vlastní vyšetřování jedné z mnoha linek aféry. Detaily znovu šokují.
V lednu se objevila lavina otřesných zpráv. V hovězích výrobcích utajená konina, prodává se ve třinácti evropských zemích. Po deseti měsících je ticho. Potraviny mají být v pořádku, už ani neběží mimořádné kontroly. Pachuť ovšem zůstává. V Británii, kde skandál vypukl, nebyl nikdo potrestán.
Jednou z příčin, proč je tak těžké došlápnout si na opravdového viníka, je fakt, že řetězce dodavatelů jsou tak složité a široké, že je velmi těžké získat důkazy, kdo konkrétně za machinacemi s masem vlastně stojí. Například společnost, která dodávala obchodnímu řetězci Tesco hovězí maso, ve kterém byla skoro třetina koňského, vyrábí své produkty z ingrediencí od 40 dalších dodavatelů. Složení masa se tak mohlo v takové továrně měnit každou půlhodinu.
The Guardian teď odhalil, jako to v jedné z výroben fungovalo. Nemocní, vyhublí koně ze zchudlého Irska byli dobrý zdroj libového masa. S falešnými čipy a pasy je překupníci dodávali na anglická jatka, s desetinásobnými zisky. Nadopované léky, aby vydrželi cestu.
Maso kupoval nizozemský závod, který už zkrachoval. Polští námezdní dělníci ale listu The Guardian potvrdili, že zpracovávali koninu. A s ručníky přes ústa, aby nezvraceli, taky zkažené, zelené hovězí maso, zmrazené několik let.
Zmrazené mleté maso šlo přes zpracovatele v Británii a Irsku do supermarketů a fastfoodů. Obhajoba všech zní - jsme oběť podvodu, stejně jako spotřebitelé. A všichni odmítli zveřejnit dodavatele. Britové tak dodnes nevědí, kudy putoval jejich karbanátek. A jestli mohou věřit složení na etiketě.
Další články v kategorii
- Na jižní Moravě letos zemědělci chovají nejvíc skotu od roku 2010 (21.05.2022)
- Třicetiletá: největší soustava chráněných území na světě má výročí. Chrání i naši přírodu (20.05.2022)
- Úprava testování zásilek osiv rostlin při dovozu ze třetích zemí (20.05.2022)
- Rybí restaurace Nordsee v Česku končí. Nezvládla následky pandemie (20.05.2022)
- Josef Fanta: Program Pestrá krajina je přesně to, jak by se mělo s krajinou pracovat (20.05.2022)
- Lesy, zajímavá investice i ochrana proti inflaci (20.05.2022)
- Indonésie od pondělí zruší zákaz vývozu palmového oleje (20.05.2022)
- USA zvažují omezit sankce vůči Bělorusku kvůli vývozu obilí z Ukrajiny (20.05.2022)