Lidé více kácejí stromy na vlastních zahradách, povolení už nepotřebují
09.11.2013 | ČT 24
Zájem o kácení stromů na vlastním pozemku se oproti loňskému roku zvýšil až o polovinu. Nová vyhláška totiž říká, že majitel domu už nemusí žádat obecní úřad o povolení. Ministerstvo však případnou paniku ochránců životního prostředí klidní – jedná se o jednotlivé stromy a masivní úbytek zeleně prý nenastal.
K odstranění smrku na své oplocené zahradě se rozhodla také Marie Krátká. Od poloviny července k tomu stejně jako vlastníci rodinných a bytových domů nepotřebovala žádné povolení.
V jiné situaci jsou ale vlastníci pozemků u chat nebo v zahrádkářských koloniích. Ti totiž musí o úřední razítko žádat dál. "Hodně lidí si myslí, že prakticky cokoli, co je na jejich pozemku, kdekoliv na jejich pozemku, tak si mohou pokácet, což samozřejmě není pravda," vysvětlil technický ředitel firmy Dřevorubec s.r.o. Michal Halík.
Kácet bez povolení nesmí nikdo v případě stromů, které jsou chráněné nebo významné pro okolní krajinu, a také tehdy, když stojí ve stromořadí. Před tímto vyhláška varuje. Podle ministerstva lidé pravidla respektují, včetně doporučení počkat s kácením až na období takzvaného vegetačního klidu.
Další články v kategorii
- Galerie: Mladá zahradnice pěstuje květiny našich babiček, hitem je fiala (25.07.2026)
- Budoucnost craftového a nealkoholického piva se řeší právě teď, shodli se odborníci na Prague Bar Showv (24.07.2026)
- Kontroly SVS v prvním pololetí zjistily závady u 16 procent prodejců na trzích (24.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Potravinářský kolos Nestlé prodá za tři miliardy eur polovinu divize balené vody (24.07.2026)
- Symbol Irska s českou stopou: Proč se v Guinnessu používá náš chmel? (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- RADAR: Jaké bude o víkendu počasí? Konec týdne přinese tropy i bouřky (24.07.2026)
- Celosvětová produkce i spotřeba kávy by měly být v nadcházející sezoně rekordní (24.07.2026)

Tweet



