Voda příští rok zdraží jen mírně, někde zůstanou ceny stejné

Účty za vodu příští rok znovu podraží, v porovnání s předchozími lety však bude zdražení jedno z nejnižších. "V průměru půjdou ceny nahoru o dvě až tři procenta," očekává šéf Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Sovak František Barák. Některá města nechají cenu za vodu na stejné úrovni jako letos.

O nových cenících na příští rok bude během tohoto týdne jasno ve většině vodárenských společností, z největších se čeká ještě na schválení rady města v Praze. Návrh pro metropoli zní zdražit vodné a stočné o dvě procenta.

Na rozdíl od minulých let se do růstu cen nepromítne například růst daně z přidané hodnoty nebo navýšení jiných poplatků vybíraných státem. Podle Baráka je nižší růst v porovnání s minulými roky způsoben i poklesem cen stavebních prací.

"Finanční potřeby na investice jsou tak o něco menší, než se počítalo," přibližuje Barák. Cena stavebních prací u vodních staveb přitom dlouho neklesala z jediného důvodu: firmy na stavby vodovodů či kanalizací se velmi často vybíraly tzv. losovačkami.

Právě nutností investic do nových čistíren odpadních vod nebo úpraven vody dodavatelé dlouhodobě zdražení vysvětlují. "Reálná potřeba investic do obnovy vodárenského majetku je daleko vyšší, než jsou naše finanční zdroje," říká například mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Jiří Hladík.

Menší zdražení má i jeden nenápadný důvod: o cenách velmi často rozhodují starostové a ti si před příštím rokem, ve kterém se budou konat komunální volby, nechtějí své voliče nahněvat výrazným zdražením.

Voda pravidelně podražuje nejvíce z energií

Proti většímu růstu cen vody mluví i pokles cen elektřiny. Na druhou stranu i vodárny upozorňují na možný růst nákladů kvůli devalvaci koruny, a to třeba kvůli dražším pohonným hmotám pro firemní auta nebo dražším materiálům nakupovaným v zahraničí. Podle Baráka na levnější elektřině firmy tolik neušetří, protože mají často proud nakoupený na několik let dopředu.

Voda je v posledních letech bezkonkurenčně nejvíce podražující energií, v některých městech už cena za vodné a stočné přesáhne dokonce 100 korun za kubík.

Vysoké ceny tak stále více lidí motivují k nákupu úsporných spotřebičů či jinému způsobu šetření. I když každý rok zástupci vodáren hovoří o tom, že už dosáhli dna ve spotřebě vody na hlavu, ta dál klesá. Například Severočeská vodárenská společnost v kalkulacích počítá s dalším poklesem spotřeby o více než dvě procenta.

Zmrazení cen odsouvá problém do budoucna

Snižující se poptávka má přitom podle vodáren také vliv na růst cen. "Až osmdesát procent nákladů na provoz vodovodních a kanalizačních sítí jsou pevné náklady, které je potřeba hradit bez ohledu na vývoj spotřeby," upozorňuje Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary.

Některé vodárenské společnosti však příští rok nezdraží vůbec. Například v Pardubicích zůstane cena na osmdesáti korunách za metr krychlový. "Budeme se snažit, aby odběratelé byli motivováni k odběru vody," uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.

Podobně nepodraží voda ani na Chrudimsku nebo ve Vysokém Mýtě. "Nemyslím si, že v době krize je dobré tahat lidem pořád peníze z kapes," prohlásil ředitel VaK Vysoké Mýto František Zima. Některé vodárny však odmítají cenu držet. "Jednoduchá varianta zmrazení ceny jen krátkozrace odsouvá problém do budoucna bez ohledu na právní a ekonomické mantinely," píše například Severočeská vodárenská společnost ve své zprávě ke zdražení.

Autor:Jan Sůra

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info