Minipivovary nabízí vánoční piva, třeba s chutí štramberských uší

Moravskoslezské minipivovary připravily na vánoční svátky pivní speciály, většinou jde o piva o minimálně 13 stupních. Mezi příchutěmi jsou ořechová, medovo-mandlová či rumová. Například štramberský pivovar nabídne polotmavý speciál Ušák s příchutí místní cukrářské pochoutky - štramberských uší. V pivu lze ale narazit i na skutečné zlato.

Chuť polotmavé čtrnáctky ladil sládek Petr Krpec se svými kolegy v Městském pivovaru Štramberk na Novojičínsku několik měsíců. Cílem bylo dosáhnout ideální kombinace chuti piva s chutí a vůní koření. "Poměr koření je výrobní tajemství každého pekaře štramberských uší. Jeden z těchto pekařů nám koření dodává, já můžu říct maximálně složení: to je v podstatě skořice, badyán, hřebíček, anýz, nové koření a zázvor," řekl Krpec. Pivo Ušák budou návštěvníci Štramberka moci ochutnat celoročně.

Pivovarský dům v Ostravě připravil na nadcházející dny pro hosty restaurací Hobit club a U Skákavého poníka Týden vánočních speciálů. Kromě vlastní tmavé čtrnáctky Blackdog bude na čepu dalších sedm pivních speciálů ze spřátelených podniků z Moravy a Slezska.

"Ochutnat tolik vánočních speciálů najednou nemá člověk běžně šanci. Před pár týdny jsme měli úspěšnou akci s minipivovary, tak se vyloženě nabízelo uspořádat něco takového na Vánoce," řekl majitel Pivovarského domu Jiří Štverka. Mezi čepovanými pivy budou polotmavá čtyřiadvacítka Štědrok z Vojkovic na Frýdecko-Místecku, osmnáctistupňový Vánoční speciál Červený Kohut z pivovaru Kohutka ve Vyšních Lhotách rovněž na Frýdecko-Místecku nebo Vánoční jubilejní speciál o 15,22 stupně z Břeclavi.

Zřejmě pouhé dva dny - 24. a 26. prosince - budou moci hosté pivovaru v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku ochutnat výroční rumovou desítku, kterou pivovarníci navařili k desátému výročí vzniku pivovaru. "Schválně jsme uvařili slabší pivo. Je do něj nalitý rum, takže je těžké říct, jak silné nakonec bude. Třeba člověk vypije dvě piva a bude mít dost," řekl majitel pivovaru Vít Lanča.

Sládek pivovaru Franc Marek Pietoň už tradičně na vánoční sezonu připravil světlou dvanáctku Re s vločkami pravého zlata. "Letos je o ni opravdu velký zájem. Už jsem plnil asi 800 lahví," řekl sládek.

Pivovar na ostravském Zámku Zábřeh navařil polotmavou kaštanovou třináctku. "Pivo s výtažkem z jedlých kaštanů vaříme letos na svátky potřetí. Je to chuť, která se pojí k Vánocům," řekl manažer Radovan Koudelka.

Vánoční speciály připravily i další minipivovary: třeba minipivovar U Komárků v Rohově na Opavsku jantarovou šestnáctku, ostravský pivovar Garage tmavou medovo-mandlovou třináctku nebo pivovar v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku polotmavý šestnáctistupňový speciál typu bock nazvaný Valašský cap.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info