Zemědělci a lesníci poškození při živelních katastrofách dostanou v budoucnu finanční pomoc rychleji
10.01.2014 | MZe ČR
Evropská komise schválila Rámcový program pro řešení rizik a krizí v zemědělství a lesnictví vypracovaný Ministerstvem zemědělství. V případě často se vyskytujících živelních katastrof, zejména povodní či sucha, tak bude mít Ministerstvo k dispozici obecná pravidla pro poskytování státní podpory. Pomoc postiženým tak může zaslat neodkladně.
Evropská komise odsouhlasila obecná pravidla pro poskytování státní podpory pro řešení rizik a krizí v zemědělství. Ministerstvo zemědělství tak bude při příštích živelních katastrofách moci poslat pomoc postiženým bezodkladně, protože nebude muset čekat, až program podpory schválí Evropská komise.
„Rámcový program je určený pro vyrovnání škod v zemědělství a lesnictví způsobených zejména přírodními katastrofami a nepříznivými povětrnostními jevy. O konkrétní výši kompenzace za způsobené škody bude rozhodnuto na národní úrovni na základě zjištěných škod,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Finanční pomoc se bude vztahovat na škody na zemědělských a lesních pozemcích, porostech pěstovaných rostlin, na lesích a lesních školkách, na hospodářských zvířatech, zvěři, na krmivech, stelivech, zásobách, na budovách a jejich zařízení, mechanizaci a přístrojích. Podpora za škody způsobené přírodními pohromami a mimořádnými událostmi může dosáhnout, v případě, že je žadatel pojištěn, až 100 %, za škody způsobené nepříznivými povětrnostními jevy až 80 %. Program může Česká republika využívat do 30. září 2020.
Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe
Další články v kategorii
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



