Studenti točí dokumenty o farmářích a farmách
27.02.2014 | bio-info.cz
Organizátor farmářských tržišť Jiřák a Náplavka, Archetyp, o. s. a Česká zemědělská univerzita (ČZÚ), spolupracují již druhým rokem na natáčení krátkých dokumentárních filmů o farmách, farmářích a českém zemědělství.
Semestrální kurz „Dokumentaristika“ spadající pod provozně-ekonomickou fakultu, nabízí studentům pomocí hledáčku kamery a mikrofonu možnost dokumentovat obor, který studují.
V roce 2013 vzniklo 5 krátkých dokumentů o rodinných farmách, které studentům Archetyp doporučil a kteří zároveň od roku 2010 prodávají na farmářských tržištích Jiřáku a Náplavce. Proto také uzavřelo o. s. Archetyp s ČZÚ memorandum o vzájemné spolupráci.
V prostorách ČZÚ byla uspořádána přehlídka jednotlivých dokumentů, které představili přímo sami autoři. Promítání a setkání bylo zakončeno poděkováním všem, kdo se na této dlouhodobé akci podíleli, a nakonec rautem z farmářských dobrot, které přichystaly obě strany společně.
Studenti zachytili svými objektivy tyto farmy a hospodářství: Trněný Újezd, Kozí biofarmu Pěnčín, Ovocné sady Tatobity, Schauerovy Sady, pěstírnu bylin Květuščina Zahrádka a Kunratické jahody rodiny Jakoubkových. Sami majitelé statků hráli v dokumentech hlavní role a dokumenty provázeli i slovem. Studenti zažívali při natáčení jak rozverné chvilky, tak i vážnější momenty, zejména při natáčení po povodních 2013. Citlivý náhled autorů udělal z medailonků zajímavý dokument o lidech i životě.
I letos bude natáčení pokračovat novou sérií. Tentokrát se více zaměří na živočišnou výrobu. Budou to další dokumenty o životě a práci farmářů či výrobců, o jejich rodinné historii i vyhlídkách do budoucna.
Všechny dokumenty jsou ke zhlédnutí na YouTube kanálu.
Další články v kategorii
- Ministr zemědělství diskutoval se zástupci nevládních organizací o budoucnosti českého zemědělství (09.05.2026)
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



