Zemědělcům zůstane zelená nafta. Stát jim vrátí 1,3 miliardy
28.05.2014 | iDNES.cz
"Vracíme se k osvědčenému systému podpory našich zemědělců, aby byli schopni lépe konkurovat zemědělcům z okolních zemí," řekl k tomu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.
Zelenou naftu, jak se říká vratce spotřební daně, se už v roce 2012 rozhodla zrušit kvůli úsporám, které hledala, bývalá vláda Petra Nečase.
Zemědělci pak na protest na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami dopravu na silnicích. Nečasova vláda pak ukončení daňového zvýhodnění zemědělců o rok odsunula a pro rok 2013 pouze prosadila snížení vratky z 60 na 40 procent. Loni na konci roku měla zelená nafta skončit.
Jenže s tím nová vláda nesouhlasila. "Zachováme takzvanou zelenou naftu pro aktivně hospodařící zemědělce," napsala pak po parlamentních volbách koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL jak do své koaliční smlouvy, tak do programového prohlášení vlády. Jak vláda argumentuje, většina států Evropské unie daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by na společném unijním trhu byli znevýhodněni.
Politický závazek už jednou vláda potvrdila (více zde), ve středu pak schválila konkrétní návrhy novely, o níž bude ještě jednat a hlasovat parlament. Vratka by nadále měla být 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s biopříměsí.
Podle analýzy ministerstva zemědělství slevu zemědělcům z unijních států neposkytují pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko. Evropská komise schválila, aby Česko mohlo zemědělcům část daně vracet až do roku 2019.
Autor: Josef Kopecký
Další články v kategorii
- Slunéčka svým obětem vysávají vnitřnosti. Mají je v australském parlamentu a vyplatí se i vám (11.02.2026)
- Zajíček v nouzi? Ideální pomoc je otočit se a jít pryč, radí záchranáři (11.02.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 10.2.2026 (11.02.2026)
- V černobylské zóně spatřili vzácného koně Převalského (10.02.2026)
- Trh nealkoholických alternativ šumivých vín roste dvouciferným tempem. BOHEMIA SEKT letos uvede čtyři novinky bez alkoholu (10.02.2026)
- Sečteno: v Orlických horách se pohybuje minimálně 13 vlků ze dvou smeček (10.02.2026)
- Kofeinové nápoje mohou pomáhat chránit mozek, uvádí studie (10.02.2026)
- Prohlídka laboratoří on-line i virtuální pitevní stůl. Výuku na MENDELU doplňují digitální novinky (10.02.2026)
- SVS odhalila v Praze nelegální sklad potravin (10.02.2026)
- Šebestyán: Vláda plánuje změny rozsahu půdy, na které platí protierozní opatření (10.02.2026)

Tweet



