Pivovary Lobkowicz vstoupily na pražskou burzu
29.05.2014 | novinky.cz
Akcie Pivovarů Lobkowicz se ve středu začaly oficiálně obchodovat na pražské burze. Zahajovací cena emise byla stanovena v rámci úpisu na 160 korun za akcii, krátce po zahájení akcie vzrostly na zhruba 163 korun. Firma je jediným pivovarem na tuzemské burze.
Vstup pivovarnické skupiny na pražskou burzu je podle jejího šéfa Petra Koblice významným krokem. "Spousta mezinárodních investorů se mě ptá, proč se na pražské burze neobchoduje nejtradičnější český produkt, jako je pivo. Teď konečně máme odpověď, že se nějaký pivovar obchoduje," řekl.
V 90. letech se na burze obchodovaly také akcie dalších velkých pivovarů. V průběhu takzvané třetí vlny kupónové privatizace byly však prodány většinou polostátními fondy nadnárodním korporacím.
"Ty velké značky, které všichni známe z obchodů, se na pražskou burzu nikdy nevrátí," poznamenal. Tři z pěti největších výrobců piva v Česku patří velkým zahraničním skupinám. Kromě Pivovarů Lobkowicz je výjimkou ještě Budějovický Budvar, který zůstává v rukou státu.
Skupina před týdnem uvedla, že prodala ve veřejné nabídce celkem 2,53 miliónu kusů akcií za bezmála 405 miliónů korun. Součástí nabídky mělo být původně i 3,4 miliónu akcií současných akcionářů, ti se však rozhodli většinu svých cenných papírů zatím nechat.
Kromě tuzemských investorů projevili o akcie zájem investoři z Rakouska, Polska, Maďarska a Slovenska.
Naražením dřevěného sudu a zazvoněním na zvon zahájil předseda představenstva tuzemské pivovarnické pětky Zdeněk Radil oficiálně obchodování.
Chtějí koupit další pivovarZ peněz z emise chce skupina investovat až 200 miliónů korun do rozšíření distribuční sítě a získávání nových zákazníků v gastronomii. Zhruba 100 miliónů má být využito na předjednanou akvizici nejmenovaného pivovaru, kterou společnost chce letos dokončit.
Investovat peníze z prodeje akcií hodlají Pivovary Lobkowicz také kvůli většímu průniku na zahraniční trhy, zejména na Slovensko, do Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu.
Pivovary Lobkowicz jsou pátým největším výrobcem piva v Česku. Součástí skupiny jsou pivovary v Uherském Brodě, Protivíně, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a Černé Hoře na Blanensku.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 10.2.2026 (11.02.2026)
- V černobylské zóně spatřili vzácného koně Převalského (10.02.2026)
- Trh nealkoholických alternativ šumivých vín roste dvouciferným tempem. BOHEMIA SEKT letos uvede čtyři novinky bez alkoholu (10.02.2026)
- Sečteno: v Orlických horách se pohybuje minimálně 13 vlků ze dvou smeček (10.02.2026)
- Kofeinové nápoje mohou pomáhat chránit mozek, uvádí studie (10.02.2026)
- Prohlídka laboratoří on-line i virtuální pitevní stůl. Výuku na MENDELU doplňují digitální novinky (10.02.2026)
- SVS odhalila v Praze nelegální sklad potravin (10.02.2026)
- Šebestyán: Vláda plánuje změny rozsahu půdy, na které platí protierozní opatření (10.02.2026)
- Africké olivy nám ničí byznys, stěžují si italští farmáři (10.02.2026)
- Pokles masného skotu v USA a narůst beef on dairy (10.02.2026)

Tweet



