Bolívie vymýtila za tři roky téměř čtvrtinu polí s kokou
28.06.2014 | Denik.cz
Bolívie snížila za poslední tři roky téměř o čtvrtinu plochu, na které místní zemědělci produkují koku. Údaj dnes zveřejnila Organizace spojených národů, podle níž jeden z největších producentů kokainu na světě plní plán dlouhodobého snižování plochy osázené tradiční plodinou místního zemědělství.
Zemědělci loni vysázeli koku na 23.000 hektarech půdy v desetimilionové jihoamerické zemi, což je o 23 procent méně než před třemi roky a vůbec nejméně od roku 2002. „Země se nachází na dobré cestě, aby splnila cíl omezit pěstování koky na 20.000 hektarů do roku 2015," uvedl podle agentury Reuters zástupce úřadu OSN pro boj s drogami a kriminalitou Antonio de Leo.Podle údajů OSN vyprodukovala loni tato chudá andská země 36.300 tun koky, která je základní surovinou k výrobě kokainu. Proti předloňsku to je o 11 procent méně. Pokles produkce dnes označil za úspěch prezident Evo Morales, který sám pochází z prostředí kokových pěstitelů a je propagátorem pěstování kokových lístků pro běžnou konzumaci.
Přísun energieBolivijci vnímají žvýkání listů koky či pití kokového čaje jako přísun energie či obranu proti nevolnosti z vyšších nadmořských výšek. Koka podle OSN tvoří 9,4 procenta produkce bolivijského zemědělství.
Úmluva OSN o drogách od roku 1961 listy koky zakazuje, stejně jako kokain, heroin, opium a morfium. Bolívie v roce 2012 od úmluvy odstoupila na protest proti kriminalizaci žvýkání listů koky. OSN poté uznala tuto praxi jako bolivijskou tradici a zemi ji povolila. Bolívie, která je po Peru a Kolumbii největším světovým producentem kokainu, se nakonec k úmluvě vrátila.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Umělé vánoční stromky zůstaly v menšině. Většina je od soukromých pěstitelů (22.12.2025)
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Dovoz potravin bude rekordní, schodek stoupne na 55 miliard, odhaduje svaz (22.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulých dní – 19. – 21.12. 2025 (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)

Tweet



