Čeští vinaři dostanou z EU do roku 2018 dotace 700 milionů korun
08.07.2014 | Denik.cz
Čeští vinaři získají v rámci Programu podpor ve vinohradnictví a vinařství na léta 2014 až 2018 celkem 25,8 milionu eur (706 milionů korun). ČR tak bude moci každoročně čerpat z Evropské unie 5,155 milionu eur (141,8 milionu Kč). Příslušné nařízení ve středu projedná vláda.
Smyslem programu je v zájmu zachování a rozvoje zaměstnanosti v oboru a na venkově a v zájmu posílení českého vinařství a vinohradnictví podpořit česká vína na světovém trhu a přeměna vinic. "Důležitou součástí programu je také podpora a udržení mladých vinohradníků a vinařů v oboru," uvádí ministerstvo zemědělství v předkládací zprávě k návrhu.
Návrh nařízení vlády nemá mít dopad na státní rozpočet ani na ostatní veřejné rozpočty, podpora je plně hrazena z peněz Evropské unie. Náklady na administraci budou pokryty z rozpočtové kapitoly MZe.
Podle zprávy má mít nařízení pozitivní vliv na podnikatelské prostředí v Česku, protože přináší pěstitelům a výrobcům vína garanci lepšího využití podpor na restrukturalizaci a přeměnu vinic nebo podpor na investice.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- FAO: Světové ceny potravin v lednu klesly, zlevnily mléčné výrobky či maso (07.02.2026)
- Zjednodušení podmínek přesunu zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí do některých zemí (06.02.2026)
- Na Šumavě vzniká nová rezervace divokých koní, čtvrtá v jižních Čechách (06.02.2026)
- Nordzucker uzavře svůj slovenský cukrovar kvůli nízkým cenám cukru v EU (06.02.2026)
- Bluetongue: má smysl vakcionovat proti dalším sérotypům? (06.02.2026)
- Zvyšující se riziko horkých vln je rizikem i pro zemědělce, říká klimatolog (06.02.2026)
- Svazy: Obnovení dotace pro potravináře zvýší zpracovatelské kapacity v ČR (06.02.2026)
- Kontroly v KFC našly pochybení ve třetině případů, uvedla inspekce (06.02.2026)
- Inspektoři uzavřeli restauraci v lázeňském letovisku. Našli v ní plíseň i hmyz (06.02.2026)

Tweet



