Babišovi se začala vracet lesnická investice, obě jeho firmy loni vydělaly
11.07.2014 | E15 on line
Po třech letech od vstupu miliardáře a nynějšího ministra financí Andreje Babiše na nejistý lesnicko-dřevařský trh se zdá, že se tento krok začíná vyplácet.
Když totiž v roce 2011 koupil společnosti Uniles a Wotan Forest, první ve stejném roce dosáhla ztráty osm milionů a druhá dokonce 163 milionů korun. Wotan se do ztráty dostal i předloni, a to 85 milionů. Loňský rok byl ale přelomový - Uniles vydělal čistého 33 milionů, Wotan Forest pak dalších dvanáct. Ziskové by měly být i letos.
Unilesu navíc loni výrazně meziročně stouply tržby z 1,19 na 2,57 miliardy korun a stal se jednou z pěti největších firem v oboru. Podle výkonného ředitele Agrofertu Josefa Mráze jsou za nárůstem výnosů i zisku Unilesu tři faktory. „Za prvé Wotan Forest předal tři své lesnické zakázky v objemu asi 220 tisíc kubíků roční těžby právě Unilesu jako výhradnímu subdodavateli, neboť Wotan Forest se od loňského ledna soustředí na školkařství a dřevařství a Uniles na lesnictví. Za druhé se Unilesu podařilo získat další lesnické zakázky od různých majitelů lesů. A za třetí během roku 2013 rostly tržní ceny dříví, a tím i výnos z každého prodaného metru krychlového dříví,“ řekl deníku E15 Mráz.
Předání lesnických aktivit Unilesu bylo i jedním z důvodů zlepšení výsledků Wotan Forestu. „V roce 2013 se na výsledku hospodaření Wotan Forestu ještě taktéž promítl prodej zbytného majetku. I přes tento fakt došlo k zásadnímu zlepšení v hospodaření společnosti,“ dodal Mráz.
Pro letošek plánuje Uniles tržby i zisk na úrovni loňského roku. Ve Wotan Forest očekávají mírné zlepšení hospodářského výsledku při přibližně stejném obratu.
Jedním z hlavních zdrojů příjmů Unilesu a obecně lesnických firem jsou zakázky státních Lesů ČR na pěstební a těžební práce. V roce 2012 plnil Uniles zakázky v objemu 350 tisíc kubíků těžby dřeva, loni to bylo již zhruba 860 tisíc metrů krychlových. Letos sice skončí Unilesu tři zakázky v celkovém objemu asi 120 tisíc kubíků roční těžby, stejný objem by ale chtěl vysoutěžit v před pár dny vyhlášeném tendru Lesů ČR na léta 2015 až 2019.
Další články v kategorii
- MENDELU podala odvolání proti výsledku hodnocení v segmentu vysokých škol a žádá opakované projednání (26.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 25. 6. 2026 (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Klan Tomanů přišel o dotace. Příběh byznysu rodiny ministra zemědělství je divoký (25.06.2026)
- Vzteklina se po letech vrací do Evropy. Ohniska se objevila i u českých sousedů (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Autonomní systém pro záchranu srnčat při senoseči. (25.06.2026)

Tweet



