Potravinová krize v Jižním Súdánu je nejhorší na světě, říká OSN

Potravinová krize v Jižním Súdánu je v současné době nejhorší na celém světě, varovala Rada bezpečnosti OSN a vyzvala mezinárodní dárce k okamžité pomoci této nejmladší zemi na světě. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) se nedostatek jídla může týkat až čtyř milionů obyvatel, což je třetina místní populace. Zemí již od konce minulého roku zmítá etnický konflikt.

Podle OSN Jižní Súdán bojuje s "katastrofálním nedostatkem jídla". Vyzvala proto dárcovské země, které slíbily přispět na pomoc celkovou částkou 618 milionů dolarů (12,6 miliardy Kč), aby svůj slib co nejdříve splnily.

Kvůli bojům musel opustit své domovy více než milion lidí, tisíce jich při střetech zemřely, uvedla britská BBC. Farmáři kvůli krveprolití nemohli zasít ani sklidit obilí a v zemi rychle začaly klesat zásoby potravin.

Po dlouhé občanské válce se 9. července 2011 Súdán rozdělil na severní, převážně muslimskou, a jižní, většinově křesťanskou část. Od poloviny prosince 2013 zuří v Jižním Súdánu konflikt mezi příznivci prezidenta Salvy Kiira a rebely vedenými bývalým viceprezidentem Riekem Macharem. Každého z nich podporuje jiná etnická skupina.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info