Výroba piva v ČR za osm měsíců meziročně klesla o procento
02.10.2014 | FinančníNoviny.cz
Výroba piva v Česku od začátku letošního roku do konce srpna meziročně klesla o jedno procento. Na mírném poklesu výstavu pivovarů se podílelo nestabilní počasí i změna životního stylu lidí. V tiskové zprávě to uvedl Český svaz pivovarů a sladoven.
Pivovary za prvních osm měsíců roku uvařily zhruba o 73.000 hektolitrů zlatavého moku méně než loni. Domácí poptávka i vývoz piva klesly shodně o jedno procento. V absolutním vyjádření dosáhl pokles prodejů na tuzemském trhu téměř 50.000 hektolitrů, vývoz se snížil o 23.000 hektolitrů.
"Nestabilní počasí a velké teplotní výkyvy během července a srpna měly na celkový výstav piva neblahý vliv," uvedl předseda svazu František Šámal. "Pokles spotřeby také přisuzujeme změně životního stylu spotřebitelů, kdy se i u nás začíná projevovat trend ze západní Evropy. Tam stále méně lidí považuje pivo za trendy nápoj a přestává ho pít," dodal.
Z průběžných výsledků pivovarů vyplývá pokračující přesun pití piva z hospod do domácností. Podíl spotřeby piva v restauracích loni klesl na historické minimum 41 procent a letos se dosud drží na stejné úrovni. Největší nárůst oproti srovnatelnému období roku 2013 zaznamenal výstav piva v plechovkách, který vzrostl takřka o pětinu. Produkce piva v PET lahvích byla meziročně vyšší o osm procent.
V prvním pololetí byl přitom výstav tuzemských pivovarů meziročně ještě o tři procenta vyšší. Produkce pivních mixů, která se loni propadla o 40 procent, v pololetí letošního roku vzrostla o 14 procent. Loni české pivovary uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta meziročně více. Zatímco domácí spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, vývoz vzrostl meziročně o devět procent.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Lesy v Pardubickém kraji se mění ve prospěch listnatých dřevin (15.08.2026)
- Hašení požáru špatnými hasicími prostředky, říká o Babišově koalici proti suchu zemědělec Štefl (14.08.2026)
- Evropu sevřela už pátá letošní vlna veder. Opět za ni může tepelná kupole (14.08.2026)
- Experti: Sucho v ČR pomůže řešit kombinace zadržování vody v krajině a nádrží (14.08.2026)
- Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun a speciální zákon (14.08.2026)
- Horké a suché počasí nahrává vosám. Jejich hnízda letos rostou za mimořádně teplých nocí rychleji (14.08.2026)
- Společnost Maso uzeniny Polička se po dvou letech ztrát vrátila k zisku (14.08.2026)
- Extrémní půdní sucho sužuje Česko. Rostlinám dochází voda (14.08.2026)
- Do Česka přichází nový burgerový řetězec. Zrodil se ve zrušených záchodcích (14.08.2026)

Tweet



