Houby stále rostou, začínají se objevovat podzimní druhy
02.10.2014 | Denik.cz
Růst hub v Česku v uplynulých dnech mírně zpomalil, méně jich je zejména na Moravě a také ve středních Čechách. Na většině míst jich ale stále roste dost, optimistický je i výhled do dalších dní. Ve větší míře se začínají objevovat podzimní druhy, řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.
„Lokality s růstem hub jsou teď více izolované. Je ale možné, že tam, kde nyní nerostou, houby jenom odpočívají a v příštích dnech tam bude situace jiná," sdělil Landa. Říjen je podle něj historicky druhým nejpříznivějším měsícem pro houbaře, hned po září.Zatímco pomaluju ustupují letní druhy jako hřiby, holubinky nebo rysce, více se objevují podzimní houby, ovšem včetně těch jedovatých. Rostou například pavučince, čirůvky, strmělky nebo penízovky. „Druhů lze stále najít dost, zůstávají i bedly nebo žampióny," podotkl Landa.
Houby by měly růst i v dalších týdnech. Vyhovuje jim, že ranní teploty zatím nejsou příliš nízké a vláhy je dostatek. „Pokud příliš neklesnou teploty v noci, což zatím předpověď nepředpokládá, pak bude hub stále hodně," dodal Landa.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)

Tweet



