Pekárny dostaly pokutu 53 milionů, zaplatí i ta Babišova
03.11.2014 | Aktuálně.cz
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu uložil pokutu 52,8 milionu korun třem pekárenským firmám za kartel z roku 2003. Nejvíce mají zaplatit Delta pekárny.
ÚOHS se případem zabýval opakovaně, loni v prosinci pokuty zrušil Krajský soud v Brně, existenci kartelu ale potvrdil.
Delta pekárny mají zaplatit 24,8 milionu korun, OK REST (dříve ODKOLEK) 14,8 milionu korun a PENAM celkem 13,2 milionu.
Poprvé v roce 2005
Podle ÚOHS se firmy nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva pro své odběratele. Poté jim rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků.
"V průběhu realizace svého záměru pokračovaly ve vzájemných kontaktech a výměně informací za účelem sladění postupu při vyjednávání s odběrateli, to vše nejméně do 12. listopadu 2003," řekl předseda úřadu Petr Rafaj.
Úřad v tomto případě poprvé pravomocně rozhodl již v roce 2005, kdy uložil pokuty v souhrnné výši 120 milionů korun. Od té doby bylo rozhodnutí projednáváno správními soudy, které postupně potvrdily rozhodnutí v části týkající se existence kartelu, ale zrušily uložené sankce. Důvodem byl zejména odlišný názor na způsob výpočtu pokuty.
V souladu s rozsudky
Nová pokuta je podle Rafaje v souladu s rozsudky soudů. Rafaj také v posledním rozhodnutí zohlednil další okolnosti, které hrály roli při výpočtu sankce.
Věnoval se také skutečnosti, že Delta pekárny a OK REST (Odkolek), které v současné době náleží do skupiny EUROPEAN UNITED BAKERIES, generují jen zanedbatelný obrat, neboť všechny jejich pekárenské aktivity byly převedeny do jiné společnosti z dané skupiny. "Podle druhostupňového rozhodnutí bylo majetkové vyprázdnění těchto společností pouze účelovou snahou vyhnout se postihu za protisoutěžní jednání," uvedl Rafaj.
Podle ekonomické databáze Prodata v roce 2003 byly výkony Delta pekáren přes dvě miliardy korun. Loni měly hodnotu pouze necelý jeden milion.
autor: ČTK
Další články v kategorii
- MENDELU podala odvolání proti výsledku hodnocení v segmentu vysokých škol a žádá opakované projednání (26.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 25. 6. 2026 (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Klan Tomanů přišel o dotace. Příběh byznysu rodiny ministra zemědělství je divoký (25.06.2026)
- Vzteklina se po letech vrací do Evropy. Ohniska se objevila i u českých sousedů (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Autonomní systém pro záchranu srnčat při senoseči. (25.06.2026)

Tweet



