Některé cereálie pro děti jsou přesolené, ukázal test MF DNES
05.11.2014 | iDNES.cz
Některé dětské cereálie z obchodních řetězců jsou přesolené a jiné příliš sladké, ukázal test MF DNES. Většinou však jejich kvalita nekolísá. Kromě výběru je třeba také dbát na předepsané dávkování - denní dávka totiž odpovídá maximálně čtyřem polévkovým lžícím.
Test MF DNES analyzoval a hodnotil celkem čtrnáct druhů cereálií pro děti, dostupných v obchodních řetězcích. Vítězem se stal výrobek Nestlé Chocapic, u něhož se prokázal i dobrý obsah bílkovin a nízká přítomnost soli. Nejhůře dopadly cereálie s názvem Frosted Flakes z Teska. Obsahovaly nejvíce cukru a tuku bylo více, než bylo deklarováno na obalu.
Test analyzoval energetickou hodnotu, ale i obsah soli nebo cukru. Naměřené hodnoty víceméně odpovídaly tomu, co výrobci deklarovali. Největší rozdíly byly u tuku. U dvou ze vzorků se ale překvapivě objevilo velké množství soli, za které by se nemusela stydět například veka. U sladké snídaně je to neobvyklé.
Potěšující je, že většina cereálií se může pochlubit vyšším obsahem vlákniny.
Největším prohřeškem bylo značné množství cukru u některých testovaných vzorků. „Dá se říct, že až na jeden vzorek u všech vzorků v doporučované porci s mlékem nebo s jogurtem byl obsah cukru na 1/3 denní dávky, což je poměrně hodně,“ shrnula redaktorka MF DNES Martina Patočková.
Dětské cereálie mohou být zdravé, ale neměly by se stát každodenní součástí jídelníčku. Stačí je konzumovat třikrát do týdne. Přitom platí, že zdravější jsou s jogurtem než zalité mlékem. Dodržovat by se měla i doporučená dávka, která je obvykle 30 gramů. Toto množství však může být ošidné, odpovídá totiž jen čtyřem vrchovatým polévkovým lžícím.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 25. 6. 2026 (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Klan Tomanů přišel o dotace. Příběh byznysu rodiny ministra zemědělství je divoký (25.06.2026)
- Vzteklina se po letech vrací do Evropy. Ohniska se objevila i u českých sousedů (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Autonomní systém pro záchranu srnčat při senoseči. (25.06.2026)
- Česká zemědělská univerzita v Praze podala odvolání (25.06.2026)

Tweet



