Souhrn událostí uplynulých dní – 5. - 7. 12. 2014
08.12.2014 | Agris
Ministerstva zemědělství a zahraničích věcí schválila umístění zemědělských diplomatů do pěti zemí
Pět agrárních diplomatů bude zastupovat proexportní zájmy českých zemědělců a potravinářů na zastupitelských úřadech v Rusku, na Ukrajině, v Číně, Srbsku a Saudské Arábii. Obsazení pozic těchto zemědělských radů vzejde z otevřených výběrových řízení.
Chovatelé: Nízké výkupní ceny vepřového ohrožují naši existenci
Kvůli nízkým výkupním cenám vepřového masa, hlavně v důsledku zavedení ruského embarga na dovoz ze Západu, mají tuzemští chovatelé velké problémy a zvažují redukce chovů. Výkupní ceny klesly v české republice od léta o pětinu a podle ředitele svazu chovatelů prasat Jana Stibala se aktuální výkupní cena pohybuje hluboko pod výrobními náklady chovatelů.
ČR může od EU dostat 100 milionů na podporu zemědělského vývozu
Evropská unie by v souvislosti s ruskými sankcemi mohla v příštím roce zemědělcům dát kolem miliardy eur na podporu exportu. Česko by z balíku mohlo dostat přes 100 milionů korun. V Otázkách Václava Moravce to dnes řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Dopad pro Evropskou unii v rámci ruských sankcí je 11 miliard euro."
Klasa: Podivné tendry za stamiliony na podporu knedlíku v prášku
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) na začátku prosince zrušil tendr na marketingovou komunikaci „národní značky kvality“ Klasa. Jde o další ze série komplikací, které značku léta provázejí. Podle kritiků jsou tendry netransparentní a značka samotná problematická, neboť ji mohou dostat i výrobky jako knedlík v prášku nebo instantní čaj.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete zde.
Další články v kategorii
- Zlínský kraj vyhlásil období nepříznivých klimatických podmínek (10.05.2026)
- Ministr zemědělství diskutoval se zástupci nevládních organizací o budoucnosti českého zemědělství (09.05.2026)
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)

Tweet



