Omezení embarga na vývoz vepřového do Ruska se blíží, tvrdí Brusel

Evropská unie pokročila v rozhovorech s Moskvou o možnostech přinejmenším částečné obnovy vývozu vepřového masa a některých dalších výrobků do Ruska. Oznámil to mluvčí Evropské komise Enrico Brivio.

„V této chvíli bych tomu ještě neříkal dohoda. Ale kontakty mezi službami komise a ruskou veterinární službou v Berlíně vedly k pozitivnímu výsledku. Měly by umožnit obnovu exportu některých výrobků do Ruska,“ poznamenal Brivio.

Už v pondělí oznámily blížící se zrušení embarga úřady ve Francii a mluvčí ruské veterinární a fytosanitární služby uvedl, že jeho země o této otázce jednala také s Itálií a Dánskem.

Záminkou byl prasečí mor

Rusko uvalilo embargo na dovoz prasat a vepřových produktů z EU koncem loňského ledna, důvodem byl výskyt několika případů prasečího moru v Pobaltí. Toto opatření nebylo součástí pozdějšího potravinového embarga reagujícího na sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Moskva ale později svá opatření zpřísnila.

Podle dostupných informací jedná EU o obnově možnosti dovážet do Ruska například vepřový tuk, špek či „delikatesy“, tedy dražší výrobky z masa a mléka jako jsou některé sýry či salámy. Ruská strana ovšem neakceptuje plošné otevření trhu bez možnosti inspekcí a stanovení konkrétních podmínek. EU zase trvala na tom, aby tyto diskuse o obnově exportu nebyly součástí trvajícího politického sporu, který souvisí s ukrajinskou krizí.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info