Mošt v. koncentrát. Víte, zda pijete pravý cider či náhražku?

Češi si oblíbili cider. Spotřeba tohoto nízkoalkoholického pití se loni zvýšila několikanásobně. Málokdo ale tuší, že pod nálepkou cider se skrývají dva rozdílné nápoje.

V Británii už podobnou situaci vyřešili. Rozlišují mezi „opravdovým“ ciderem z jablečného moštu a ciderem průmyslovým, zpravidla z jablečného koncentrátu. U nás podobné značení plánuje zavést Unie lokálních výrobců cideru.

Jablečný koncentrát

Velmi zjednodušeně: jablečný koncentrát vznikne z jablečného moštu, z něhož se ve vakuu odpaří voda (a s ní i některé hodnotné látky).  Zpětně se koncentrát může dolít vodou a výsledný nápoj označit jako 100% jablečný džus.

Vyhláška ministerstva zemědělství zastřešuje pod označením cider jak nápoje z čerstvé jablečné šťávy, tak ze šťávy koncentrované, a dokonce ze sušené. Výrobcům tradičního cideru to až na výjimky nevadí. Hrají totiž na vlastním trhu.

Vodítko pro zákazníky

„Na trhu ciderů jsou dva paralelní trhy, jeden jsou masoví producenti (Kingswood, Somersby a různé importované nápoje) a druhý jsou lokální výrobci,“ vysvětluje Cyril Holub, spolumajitel firmy F. H. Prager a zástupce Unie lokálních výrobců cideru.

Zákazník na první pohled odlišnost nepozná, jediným vodítkem jsou pro něj údaje na etiketě. To by se ale mělo změnit.

„Kdo bude chtít užívat označení ‚opravdový cider‘, bude muset projít auditem, že ho nedělá z koncentrátu a nepřidává do něj umělá aromata,“ líčí iniciativu lokálních výrobců Holub.

Cider [sajdr], nebo cidre [sidr]?

Označení cider [sajdr] pochází z angličtiny, zatímco cidre [sidr] z francouzštiny. V hovorové češtině se používají obě slova. 

Pravidla ale zatím uznávají pouze variantu francouzskou.

Ve starších českých publikacích se setkáváme i s variantou cidr.

Co je cider podle vyhlášky MZ?

„nápoj vyrobený úplným nebo částečným alkoholovým kvašením čerstvé nebo koncentrované jablečné šťávy nebo sušené jablečné šťávy, ke které byla přidána voda, nebo jejich směsi; přídavek vody, cukru a nejvýše 25 % objemových hruškové šťávy, a to před i po kvašení, aromatizace přírodními aromatickými látkami z ovoce a přídavek regulátorů kyselosti jsou možné; přípustné je též přidání čerstvé nebo koncentrované jablečné šťávy po kvašení a upravení obsahu oxidu uhličitého jeho přidáním nebo částečným či úplným odstraněním“

Zdroj:Vyhláška Ministerstva zemědělství ČR

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info