Rakouské spolkové lesy bilancují
28.01.2015 | Silvarium
Rakouské spolkové lesy hodnotí rok 2014 jako velmi proměnlivý. Hospodaření v lesích se potýkalo s řadou nepříznivých vlivů, přesto se však dá hovořit o převážně pozitivní bilanci. Díky chladnému a vlhkému létu se očekává nízký výskyt kůrovce, tento ráz počasí podle odborníků navíc posílil vitalitu porostů. Až na několik lokálních událostí byl rok 2014 obdobím menšího výskytu kalamitního dříví.
V roce 2014 investovaly Rakouské spolkové lesy více než 10 milionů eur do péče o les. K tomu je třeba připočítat přes 3 miliony nově vysázených stromků, 2,2 miliony eur dosáhla výše investic do opatření proti kůrovci. Cílem je připravit lesní porosty na klimatické podmínky příštích 50–100 let.
Těžba dříví zůstala v meziročním srovnání konstantní, dosáhla objemu 1,5 milionů m3. „Extrémy počasí se stávají rutinou," komentoval situaci Georg Erlacher, šéf Rakouských spolkových lesů. „Jen v posledních dvanácti letech jsme se museli vypořádat se čtyřmi velkými vichřicemi, dvakrát zasáhla spolkové lesy povodeň. Na konci roku 2014 se k tomu přidružila ledová námraza a nánosy sněhu v některých lokalitách. Navzdory těmto nepříznivým vlivům počasí jsme dosáhli v posledních čtyřech letech objemu trvale udržitelné těžby," dodal Erlacher.
Hospodářský výsledek ÖBf (Österreichische Bundesforste - Rakouské spolkové lesy) v roce 2014 dosáhl podle Erlachera srovnatelné úrovně s rokem 2013.
Podle www.obf.at, HN
Další články v kategorii
- Lesy v Pardubickém kraji se mění ve prospěch listnatých dřevin (15.08.2026)
- Hašení požáru špatnými hasicími prostředky, říká o Babišově koalici proti suchu zemědělec Štefl (14.08.2026)
- Evropu sevřela už pátá letošní vlna veder. Opět za ni může tepelná kupole (14.08.2026)
- Experti: Sucho v ČR pomůže řešit kombinace zadržování vody v krajině a nádrží (14.08.2026)
- Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun a speciální zákon (14.08.2026)
- Horké a suché počasí nahrává vosám. Jejich hnízda letos rostou za mimořádně teplých nocí rychleji (14.08.2026)
- Společnost Maso uzeniny Polička se po dvou letech ztrát vrátila k zisku (14.08.2026)
- Extrémní půdní sucho sužuje Česko. Rostlinám dochází voda (14.08.2026)
- Do Česka přichází nový burgerový řetězec. Zrodil se ve zrušených záchodcích (14.08.2026)

Tweet



