"Krále sýrů" z Tasmánie přibližuje výstava v muzeu v Ústí n.O.

Neobyčejný život Milana Vyhnálka, který emigroval v roce 1949 přes Německo do Tasmánie, přibližuje návštěvníkům výstava v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí. Rodák z nedaleké Hnátnice se postupně vypracoval v předního australského i světového podnikatele v oboru zpracování mléka a výroby sýrů. Za svůj přínos pro sýrařství a zemědělství byl několikrát vyznamenán, řekla ČTK Hana Skalická z muzea.

"Z malého chudého hocha z vesničky se dostal až na vrchol všeho, co mohl dosáhnout. Vybudoval v Tasmánii sýrařské impérium, ocenila jej i britská královna," uvedla Skalická. Vyhnálek (1925 - 2013) dostal Řád britského impéria a Řád Austrálie, v Tasmánii byl vyhlášen "Mužem století", v Česku mu byl udělen čestný doktorát a cena Gratias agit, kterou uděluje ministr zahraničí za šíření dobrého jména České republiky ve světě.

Vyhnálek v Tasmánii vybudoval společnost Lactos, po jejím prodeji mléčnou farmu Lacrum s malou sýrárnou. Vyráběl speciální sýry, zavedl výrobu typicky českých sýrových specialit. Vyvážel do Japonska, do Evropy i do Spojených Států.

V muzeu je ode dneška vystavena část Vyhnálkovy pozůstalosti. "Jsou tam předměty sloužící k výrobě sýrů, které používal, fotografie, makety sýrů, které vyráběl, a některá vyznamenání," uvedla Skalická. K vidění bude kniha, kterou Vyhnálek napsal, dokument, který o něm v roce 1996 natočila České televize a videa z cest po Tasmánii.

Muzeum zároveň otevřelo výstavu Retrogaming zaměřenou na nejstarší domácí počítače a herní konzole dostupné v Česku. Pamětníci i mladší návštěvníci si mohou prohlédnout i zahrát například kdysi oblíbené závody formulí pro dva hráče Vroom 3, strategickou a akční hru North & South, zimní olympiádu, bojovky a střílečky Double Dragon či Cannon Fodder nebo vyzkoušet herní automat s hrou Street Fighter II.

Obě výstavy budou přístupné do 29. března.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info