Prokazování uznané sadby brambor pro dobrovolnou podporu vázanou na produkci
16.05.2015 | MZe ČR
V návaznosti na dotazy zemědělské veřejnosti týkající se postupu při plnění podmínky §24 odst. 2 písm. b) nařízení vlády č. 50/2015 Sb. uvádíme, že žadatel prokazuje použití uznané sadby brambor uznávacím listem, v případě použití sadby brambor ze zemí EU, je možné nahradit uznávací list srovnatelným dokladem, a to úřední návěskou.
Uznávacím listem na rozmnožovací materiál se rozumí doklad podle §6 odst. 4 a 5 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby).
V případě použití sadby brambor ze zemí EU, je možné nahradit uznávací list srovnatelným dokladem, a to úřední návěskou, což definuje článek 13 odst. 1 písm. a) a b) Směrnice Rady 2002/56/ES, o uvádění sadby brambor na trh. Návěska má nejčastěji barvu modrou, může být v ojedinělých případech i bílá. Návěska musí obsahovat označení certifikačního úřadu a státu a další povinné údaje podle § 19 odst. 7 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby). Vždy jedna návěska patří k jedné partii. Pokud žadatel nemá k dispozici úřední návěsku, může použití dovezené sadby doložit i kopií oznámení dovozu, kterou dovozce sadby nebo dodavatel předložil odboru osiva a sadby ÚKZÚZ podle § 18 odst. 11 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), čímž je doložen soulad dovezené sadby s tímto zákonem.
Účetní doklad související s uznávacím listem, případně s úřední návěskou, by měl obsahovat
číslo partie, jež bude odpovídat číslu partie na uznávacím listu, případně úřední návěsce.
Další články v kategorii
- Řecká vláda by mohla změnit přístup k zemědělským blokádám, naznačil ministr (31.12.2025)
- V opuštěné Cihelně Chmeliště objevili odborníci 11 vzácných druhů hub (31.12.2025)
- Dřevěné lžíce do bot od firmy z Vrbna odebírá Baťa i Puma. O zakázky nemá nouzi (31.12.2025)
- Tajemství jeskyně v Karibiku. Včely si stavěly hnízda v kostech mrtvých savců (31.12.2025)
- Novela lesního zákona od příštího roku prodlouží lhůtu pro obnovu lesů (31.12.2025)
- Polští zemědělci ve velkém blokovali silnice. Protestovali proti Zelené dohodě i levnému dovozu z Ukrajiny (31.12.2025)
- Držet psy dlouhodobě uvázané na řetězu bude v Česku od ledna zakázané (31.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 30. 12. 2025 (31.12.2025)
- Bryndza od slovenského výrobce obsahovala listerie (30.12.2025)
- Nastává rok chráněných krajinných oblastí. Pod záštitou UNESCO bude celý rok 2026 připomínat jejich význam (30.12.2025)

Tweet



