Vláda by se měla zabývat obnovou lesů v Krušných horách

Vláda se bude zabývat obnovou lesů v Krušných horách. Soukromí vlastníci by mohli získat dotace na obnovu porostů, řekl 20. 7. při návštěvě Krušných hor premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přibližně polovina zdejších lesů patří státnímu podniku Lesy České republiky, druhou polovinu vlastní soukromníci, obce nebo církve. Zlepšit kvalitu půdy by mělo vápnění, které chystá ministerstvo zemědělství.

Kabinet by se krušnohorskými lesy mohl podle premiéra zabývat na podzim při výjezdním zasedání v Ústeckém kraji. "Byl bych rád, kdyby ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství připravily pro vládu zprávu o tom, jakým způsobem tady bude v příštích letech probíhat obnova lesů na hřebenech Krušných hor," řekl Sobotka. Lesy ČR mají v plánu letos obnovit přes 450 hektarů lesních porostů na severozápadě Čech. Loni firma investovala do prací v Krušných horách zhruba 84 milionů korun, z toho 30 milionů bylo na obnovu lesa. Investice v letošním roce rovněž překročí 80 milionů Kč.

Podle premiéra je nutné, aby vedle Lesů ČR do obnovy investovali také vlastníci zbylých ploch. "Je potřeba zajistit, aby existovaly dotační programy, na které by dosáhli soukromí vlastníci, ať jsou to obce, nebo jsou to jiní soukromí majitelé tak, aby ta obnova probíhala i v této části," podotkl Sobotka. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) mohou soukromí majitelé lesů získat dotace z operačního programu Životní prostředí. Z toho by mohlo být do roku 2020 v celém Česku vyčerpáno 400 milionů korun. "Tam bude možné použít prostředky pro obecní, soukromé, případně církevní lesy. Nebude to možné pro Lesy ČR," doplnil Brabec.

Stát počítá také s obnovou vápnění lesů pro zlepšení půdy. "Ukazuje se, že je to potřeba, že by ten program měl být obnoven. Jsem rád, že ministerstvo zemědělství v tuto chvíli realizuje soutěž tak, aby bylo možné vápnění v Krušných horách obnovit a pokračovat," dodal Sobotka.

Velkou potíž v lesích na severu Čech dělá správcům kloubnatka smrková, kdy houba ničí porosty smrku pichlavého. Poprvé se objevila v roce 2009. Smrk je přitom Krušných horách nejrozšířenějším stromem. V posledním roce navíc smrky ve velkém napadla mšice.

Obnova lesních porostů v Krušných horách, které v 70. a 80. letech silně poškodila imisní kalamita, bude podle odborníků trvat ještě řadu let.

red.

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info