Žně zbrzdily přívalové deště, výnosy jsou kvůli suchu nižší

Sklizeň v minulém týdnu zbrzdily přívalové deště. Zemědělci zatím sklidili meziročně méně obilí i řepky. Výnosy jsou nižší než loni, kvůli dlouhodobému suchu mají obiloviny drobnější zrno. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo zemědělství.

Zatím je sklizená necelá desetina ploch základních obilovin a 9,1 procenta ploch řepky. Loni bylo touto dobou "pod střechou" 15,1 procenta obilovin a 29,2 procenta ploch řepky. Výnos u obilovin je nyní 5,54 tuny z hektaru, u řepky 3,19 tuny. Loňský výnos obilovin činil podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 6,09 tuny z hektaru.

V uplynulém týdnu pokračovala hlavně sklizeň ozimého ječmene, který zemědělci sklidili z více než tří čtvrtin, a řepky. Celkem je v ČR zatím sklizeno 126.800 ha obilovin s produkcí 702.300 tun. Práce jsou nejdále tradičně v Jihomoravském kraji, kde z polí zmizela již polovina úrody řepky, 60 procent ozimého ječmene, 21,5 procenta ozimé pšenice a pětina jarního ječmene.

Nejpomalejší průběh žní je v Karlovarském kraji, kde zatím sklizeň řepky vůbec nezačala, sklizeň obilovin byla zahájena u ozimého ječmene. "Pomalejší nástup žní je netradičně také v Pardubickém kraji, kde jsou sklizená pouze tři procenta ploch obilovin a 0,5 procenta ploch řepky," uvedlo ministerstvo.

Podle červnového odhadu ČSÚ by úroda obilovin letos měla meziročně klesnout o 14,1 procenta na 6,815 milionu tun. Úroda řepky by se měla meziročně snížit o 21,8 procenta na 1,202 milionu tun. Zatím sklizena ze 33.400 hektarů. Řepka se sklízí ve všech krajích kromě Karlovarského a Moravskoslezského.

Výnos obilovin na měl podle ČSÚ letos činit 5,23 tuny z hektaru, což je o 14,1 procenta méně než loni. "Snížení hektarového výnosu ve srovnání s loňským rekordním rokem se očekává u všech druhů základních obilovin, zejména pak u ozimého ječmene a ozimé pšenice," uvedl ČSÚ.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info