Mléko je nejlevnější za šest let. Jenže zákazník to v obchodech nepozná

Tak levně jako nyní prodávali zemědělci své mléko naposledy v roce 2009. V obchodech však ceny klesají s výrazným zpožděním. A navíc jen někde. Na nižších cenách potravin tak nevydělává zákazník, ale výrobci potravin a obchodníci. Jedni přitom obviňují druhé ze zneužívání situace.

Od zemědělců nakoupí mlékárna litr surového mléka za méně než osm korun, na pultě se pak objeví krabice polotučného mléka za bezmála 17 korun. Výkupní ceny, které zemědělcům platí mlékaři, by přitom podle odhadů měly klesat i v dalších měsících.

„Ceny mléka rychle klesají už víc než rok, ale v obchodech se to projevuje s výrazným zpožděním,“ potvrzuje agrární analytik Petr Havel. Loni touto dobou byly výkupní ceny téměř o čtvrtinu vyšší.

Kde v dodavatelském řetězci zůstává zisk?

Některé řetězce nicméně zlevnily. Většinou se to však týká jen privátních značek, tedy těch, které jsou prodávány s jejich vlastním logem, a jen v akcích. Značkové mléčné výrobky jsou tak ve srovnání s nimi výrazně dražší a marže na nich je tedy vyšší.

Obchodníci tvrdí, že rozdíl zůstává hlavně mlékárnám. „Pokud se snížené výkupní ceny mléka projeví v cenách mlékáren, jsou obchodníci připraveni se o snížené ceně bavit,“ reaguje šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Tvrdí, že mlékárny nabízejí jen nepatrně nižší ceny, které by se na regálech prakticky neprojevily.

S tím ale nesouhlasí producenti. Řetězce podle nich chtějí zatlačit domácí dodavatele, aby přistoupili na ještě výraznější snížení ceny. Podle zemědělců si totiž obchodníci u zahraničních výrobků nechávají nižší marži, což se pak odráží na cenovkách v obchodech. „Máme nižší cenu, než je třeba v Německu, a přitom se tady německé výrobky prodávají levněji než české,“ tvrdí předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

A na konkrétním příkladu to vysvětluje Karel Horák, předseda Svazu chovatelů holštýnského skotu: „Jde o politiku obchodních řetězců, které nakoupí například máslo z Česka za 25 korun stejně jako z Belgie, ale na české dá marži 80 procent, na belgické jen 20 procent.“

Podle řetězců je to součást konkurenčního boje. „Dotace v zemích EU se různí a zahraniční mlékárny mohou nabízet mléčné výrobky ve stejné kvalitě s nižší cenou. Nelze se divit, že obchodníci hledají levnější dodavatele,“ říká Nováková.

Mléka je celosvětově nadbytek

Hlavním důvodem poklesu cen mléka je konec kvót na mléko v EU i celosvětový nadbytek této suroviny. Odráží se v něm i ruské embargo na dovoz mléčných výrobků.

České mlékárny navíc bojují mnohem víc než dříve se zahraniční konkurencí. „Je to katastrofální situace, jsme zavaleni neprodejnými zásobami, nedaří se nám je prodat, jsme drazí,“ říká Milan Teplý, majitel a generální ředitel největší tuzemské mlékárny Madeta.

O zlevnění však nechce ani slyšet. „To řekněte řetězcům,“ hájí se. Právě Madeta se kvůli cenám rozhádala s řetězcem Kaufland natolik, že diskontní řetězec podle ČT omezil mléčné výrobky od této mlékárny.

U koho vysoká marže zůstává, prakticky nelze zjistit. Informace o vyjednávání nechce ani jedna strana komentovat. „Je to citlivé téma, neradi bychom to v tuto chvíli komentovali,“ říká Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu, kam patří mlékárny Olma a Hlinsko.

Podle analytika Havla leží vina tak trochu i na českých chovatelích, kteří prý vyrábějí mléko příliš draho. „Česko není ve výrobě mléka ve srovnání se západní Evropou efektivní, vyrábíme mléko s poměrně vysokými náklady, “ říká.

Zemědělci: Vyrábíme pod náklady

Naopak zemědělci už delší dobu tvrdí, že prodávají mléko výrazně pod výrobní cenou. „Potřebovali bychom přes osm korun, s devíti bychom už byli spokojení. Bohužel, výkupní ceny jsou v posledních letech jak na houpačce,“ říká Vladimíra Severinová, šéfka zemědělského podniku Obruč-Agro z Černovic na Blanensku. Kdo může, dotuje mléko z jiných aktivit. Mlékaři se nyní spoléhají, že stát od nich výrobky nakoupí do státních rezerv. Když ne, budou muset prodat pod cenou a výkup od českých zemědělců omezit.

Mléko není jedinou komoditou, kde výkupní ceny dramaticky klesly. V poslední době se hodně snížila i cena cukru. „Způsobily to přebytky po loňské silné sklizni. Ty jsou už vyprodány a teď by měly ceny naopak růst,“ říká ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Jan Křováček.

Ale i cukr je strategickou surovinou, u níž mají být za dva roky odstraněny omezující kvóty. Pokud se bude opakovat mléčný scénář, mohly by ceny opět výrazněji klesnout.

Autoři: mp, jvlain

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info