Personální jatka? Pravice se pustila do Jurečky kvůli řediteli Povodí Odry

Pravicová opozice se ve Sněmovně pustila do ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kvůli loňské výměně generálního ředitele Povodí Odry. Jurečka to zdůvodňoval špatnou komunikací, poslanci pravice ale mluvili v rámci dnešní interpelace Zbyňka Stanjury (ODS) o „personálních jatkách" a „příslušných stranických knížkách". Nejvíce je rozhořčila slova lidovce Petra Kudely, který připomněl angažmá bývalého ředitele povodí Miroslava Krajíčka v ODS.

Kudela spekuloval o tom, zda se Stanjura nezajímá o Krajíčkovo odvolání právě kvůli tomu, že byl poslancem ODS za Moravskoslezský kraj z Opavy. „Není tedy tato kvalifikace hlavním důvodem, proč pan Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS, Moravskoslezský kraj, Opava, má ve svém hledáčku právě tento případ?" podotkl poslanec. Otázka by mohla mířit podle něho i na to, za jakých okolností byl Krajíček do pozice ředitele jmenován.

Stanjura uvedl, že nikdy netajil, že Krajíček je jeho osobní přítel, byl v ODS a do funkce byl jmenován poté, co zemřel předchozí generální ředitel. „Že se nestydíte. Znáte profesní kariéru, ne politickou, mého kolegy, našeho bývalého kolegy Mirka Krajíčka? Víte, kolik postavil přehrad? Víte, kolik desítek let působil ve stavebnictví na vedoucích funkcích, jako stavbyvedoucí?," tázal se Stanjura Kudely. Podotkl taky, že zná mnoho členů ODS, o nichž by před poslanci nemluvil.

Jatka vs. blábol

„Já jsem tady něco tak odpudivého od KDU-ČSL i přes vaše mentální přemety od minulých voleb neslyšel," přidal se ke kritice Kudelových výroků František Laudát z TOP 09. Na Jurečkovu adresu uvedl, že vyhazuje lidi na základě „partajních knížek" a „prostě potřeboval dosadit svého člověka na jistou pozici a kvůli tomu zničil člověka, kterému se dařilo věřit". „Já bych moc poprosil tuto vládu, aby přestala s těmito personálními jatkami," dodal Laudát.

Slova o personálních jatkách Jurečka označil za politický blábol. Měnil prý ředitele dosazené za vlády ODS tam, kde to bylo kvůli jejich údajné nekompetentnosti nutné. Zmínil Lesy ČR a Státní pozemkový úřad. „Ty újmy vůči státu byly v řádu stamilionů, spíše miliard," uvedl ministr. Očekává, že veřejnost bude informována o těchto věcech v příštích několika měsících. „Pan exministr Petr Bendl se usmívá, já bych mu přál, aby mu ten úsměv vydržel i po těchto záležitostech," do­dal.

Výběrová řízení

Stanjurova písemná interpelace mířila k tomu, že Jurečka zdůvodnil Krajíčkův konec mimo jiné tím, že na rozdíl od vedení ministerstva nechtěl s odvoláním na vnitřní předpis povodí otevřené výběrové řízení na ředitele jednoho ze závodů. Krajíčkův nástupce, člen KDU-ČSL Jiří Pagáč už ředitele závodu tímto způsobem vybírat nemusel. Jurečka to v odpovědi zdůvodnil tím, že ho Pagáč přesvědčil o tom, že vypisovat otevřené výběrové řízení by nebylo správné.

Sněmovna poněkud překvapivě – i za přispění hlasu jednoho sociálního demokrata, Jurečkovu odpověď nejtěsnější většinou přítomných odmítla. Ministr tedy bude muset Stanjurovi napsat novou.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info