Obchodní řetězce asi budou muset mít o některých svátcích zavřeno

Obchodní řetězce asi budou muset mít o většině státních svátků zavřeno. Počítá s tím senátní návrh zákona, který dnes Sněmovna před odpor pravice podpořila v prvním kole schvalování. Normu, o jejíž přijetí usilují odbory, nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a sociální.

Snahu ODS a TOP 09 o zamítnutí zákona už v prvním čtení sice podpořili téměř všichni poslanci vládního hnutí ANO. Jejich hlasy ale nahradili komunisté a zástupci Úsvitu. Vláda zaujala k předloze neutrální stanovisko.

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do 12:00. Právě výčet těchto státních a státem uznaných svátků z celkových 12 byl jedním z terčů kritiky pravicových poslanců.

„Ani mně není jasný klíč výběru svátků," přiznal se předseda poslanců vládní KDU-ČSL Jiří Mihola. Předlohu nicméně pokládá za „příspěvek k lepšímu skloubení pracovního a rodinného života".

Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

Odpůrci novely z řad ODS a TOP 09 se pozastavovali nad tím, proč návrh rozděluje obchodníky do dvou kategorií a znevýhodňuje zaměstnance menších obchodů v obchodních centrech, kteří budou muset o svátcích do práce. Jana Černochová (ODS) se dotazovala, zda se zákaz bude vztahovat i na velkou pražskou tržnici Sapa.

Peněžitá sankce do milionu

Senátor ČSSD František Bublan jako iniciátor novely uvedl, že rozdělení podle plochy obchodu bylo do návrhu převzato z francouzského zákona. Proti návrhu se ozval ředitel outletového centra Freeport Hatě na Znojemsku Jan Procházka, podle něhož zákaz bude znamenat ztráty na tržbách v řádu desítek milionů korun. O svátcích totiž návštěvnost centra vzroste až o 700 procent v porovnání s všedními dny, dodal v tiskové zprávě.

Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila peněžitá sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. Nyní prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

Zákaz se snaží odbory prosadit už asi desítku let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR ale zavedení zákazu odmítá. I podle něj zaměstnanci mají o práci o svátcích zájem, neboť dostávají až stoprocentní příplatky, na což také poukazovali kritici předlohy. Rovněž Hospodářská komora ČR považuje návrh za diskriminační, protože zasáhne jen velké obchodní řetězce.

Autor: ČTK

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info