Stovce nejlepších vín roku vévodí ryzlinky rýnské či merloty
21.01.2016 | Denik.cz
Tak trochu symbolicky v roce, který tuzemští vinaři zasvětili propagaci modrých odrůd z ČR, se nejlepším vínem stalo červené, konkrétně Merlot 2012, výběr z hroznů barrique z vinařství Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.
Jméno šampióna bylo známo už v prosinci, dnes ale Národní vinařské centrum (NVC) odtajnilo zbylých 99 vín, které společně s absolutnímvítězem zaujmou místo v Salonu vín ČR, tedy kolekci sta nejlepších moravských a českých vín pro rok 2016. Mediálním partnerem Salonu vín je i letos regionální Deník.Proti předchozím letům budou moci lidé stovku nejpovedenějších vín ochutnat dříve. „Oproti minulým rokům jsme posunuli termín hodnocení soutěže i otevření degustační expozice o měsíc," potvrzuje ředitel NVC Pavel Krška. První návštěvníci se tak do expozice Salonu vín v podzemí valtického zámku podívají už 30. ledna. Odborná komise, která ze superfinálové dvoustovky vybrala top stovku vín, navíc udělí stříbrné medaile některým vínům z druhé stovky, která zůstala před branami Salonu.
A jak letos stovka nejlepších vypadá? V poměrovém zastoupení bylo vybráno 66 vín bílých, 31 vín červených, jedno růžové a dvě vína šumivá. Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s devíti zastoupeními, dále Chardonnay, Rulandské bílé a Veltlínské zelené se sedmi zastoupeními, následovaly Rulandské šedé a Tramín červený se šesti zastoupeními a nakonec Merlot, Pálava a Rulandské modré s pěti zastoupeními. Pokud jde o jednotlivá vinařství, s největším počtem vín (deset) se i letos prezentuje jeden z doyenů tuzemského vinařství Miloš Michlovský a deset vín představí v Salonu i Château Valtice Antonína Šťastného a jeho dvou synů Marka a Davida.
Šéf NVC Pavel Krška i včera vyzdvihl fakt, že titul šampiona letos získalo vůbec poprvé červené víno. „Potvrzuje to velký potenciál našich červených vín," konstatuje Krška. Právě na červená vína z tuzemských vinic byla zaměřena i poslední velká kampaň Vinařského fondu ČR.
Výběr degustátorů a systém hodnoceníV komisích soutěže každý rok zasedají naši nejlepší degustátoři, kteří jsou spolu s moderním počítačovým systémem, vícekolovým hodnocením a garancí Svazu vinařů ČR zárukou objektivity a výběru skutečně nejlepších vín z Moravy a Čech.
Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína a odběr soutěžních vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 lahví z přihlašované partie.
Salon vín – národní soutěž vín je také jedna z mála soutěží, které systémově provádí kontrolní chemickou analýzu souladu deklarovaných a skutečných parametrů vína. Zároveň je Salon vín – národní soutěž vín suverénně nejpřísnější soutěží v České republice.
Autor: Jan Klička
Další články v kategorii
- Ministr Šebestyán: Ceny potravin i slevové akce prověřím. Válku s řetězci nechci (13.02.2026)
- K omezení lovu na naháňkách? (13.02.2026)
- Odpovědi na dotazy čtenářů k novele lesního zákona (II.) (13.02.2026)
- Hlášení podrývání v LPIS – rozšíření plodin (13.02.2026)
- Poláci na Tučný čtvrtek, který připadá na dnešek, snědí asi sto milionů koblih (13.02.2026)
- Na Hradecku začala likvidace chovu s ptačí chřipkou, utraceno bude 6800 kachen (13.02.2026)
- Informace z jednání francouzských plemen (13.02.2026)
- Napadne i přes deset centimetrů sněhu, ukázali meteorologové mapu srážek (13.02.2026)
- Vinaři diskutovali udržitelnou budoucnost tuzemského vinařství (13.02.2026)
- Srbští farmáři protestují proti nízkým cenám „mléčnou blokádou” (13.02.2026)

Tweet



