Souhrn událostí uplynulých dní 26. - 28. 2. 2016
29.02.2016 | Agris
Úbytek opylovačů ohrožuje zemědělství, varovali vědci
Úbytek včel, motýlů a ptáků, kteří jsou nezbytní pro opylování rostlin, ohrožuje část světové zemědělské produkce. V malajsijské metropoli Kuala Lumpur to dnes oznámili vědci sdružení v Mezivládní platformě pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), která funguje pod záštitou OSN.
Pančované potraviny jíme všichni, ničí naše zdraví. A řetězce na tom vydělávají, varuje expert
Známé pořekadlo říká – jsi to, co jíš. O České republice se dlouho hovořilo jako o popelnici Evropy, kde se prodávají potraviny, které jinde nechtějí a které mají mnohdy znatelně nižší kvalitu. Víme, co dostáváme na talíř? I na to jsme se zeptali odborníka na zemědělství a venkov Františka Havláta.
Loni v Česku přibylo 7,3 pct výrobců biopotravin
Na konci loňského roku bylo v Česku 543 výrobců biopotravin, meziročně o 7,3 procenta více. S výrobou začalo 78 firem, naopak 41 jich skončilo. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytla Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství (ČTPEZ). Tempo růstu bylo stejné jako předloni.
Za med s antibiotiky padla od veterinářů pokuta 1,2 milionu korun, Včelpo se odvolá
Včelpo se proti sankci odvolá. Státní veterinární správa chce kromě pokuty ještě 35 000 korun za správní řízení a tisíc korun jako paušální poplatek. Po odvolání se proti pokutě se může sankce pouze snížit.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete zde.
Další články v kategorii
- Na horách napadl sníh (13.05.2026)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 3,5 pct na 119.315 tun (13.05.2026)
- Revoluční metoda: vědci pomocí světla a levného prášku čistí vodu od antibiotik (13.05.2026)
- Bluetongue: ukončení období sezónně prostého KHO (13.05.2026)
- Unikátní robotizovanou halu na výkrm prasat otevřela společnost SPV Pelhřimov (13.05.2026)
- Mezinárodní den zdraví rostlin a proč je nebezpečné háďátko borovicové (13.05.2026)
- Včelstva v Česku přečkala minulou zimu dobře, úhyny klesly na 11 procent (13.05.2026)
- Novinky v národních dotacích: Ministerstvo zemědělství je přizpůsobilo zemědělské praxi (13.05.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 12. 5. 2026 (13.05.2026)
- Není borovice jako borovice aneb jak požár pomůže s bojem s vetřelcem (12.05.2026)

Tweet



