Nový revoluční objev odstraňování metanu
30.08.2016 | ČSCHMS
Zajímavý objev se zrodil na universitě v belgickém Gentu, kde Frederiek-Maarten Kerckhof vyvinul techniku, která dokáže ze vzduchu jímat metan a přeměnit jej na dále využitelný zdroj. Universita to uvedla ve své tiskové zprávě. V současné době sice již existuje několik technik, které odstraňují metan ze vzduchu, ty však nejsou příliš efektivní a navíc jsou poměrně drahé. Nová způsob je jednak účinnější a také je ekonomicky návratný. Metan je vedle oxidu uhličitého hlavním skleníkovým plynem vznikajícím v důsledku lidské činnosti, v zemědělství je pak nejvíce spojován s chovem skotu či pěstováním rýže. Kerckhof zjistil, že bakteriální komunity nalezené v okolí metanu mají zásadní význam.
Některé bakterie jednak sami odstraňují metan, ale navíc vyhledávají spolupráci s jinými bakteriemi, které metan odstranit nedokáží. Když tyto bakterie pracují společně, dokáží i ony metan odbourávat. Výsledkem je, že metan lze odstranit efektivněji.Ale to není zdaleka vše. "Můžeme zajistit, aby se bakterie schopné odstraňovat metan spojily s jinými bakteriemi, které mají zase jiné pozitivní účinky. Například dokáží odstranit nečistoty z podzemních vod," říká Kerckhof. "Metan je odstraněn efektivně, a navíc můžete použít bakteriální komunity při úpravě vody nebo zlepšení kvality půdy."Vědci mohou také cíleně dávat dohromady kombinace bakterií, které mohou vytvářet určité suroviny, jako jsou vitaminy nebo pigmenty.
Takové bakteriální komunity mohou být využity ve farmaceutickém či kosmetickém průmyslu. "Tak můžete získat zpět investiční náklady na odstranění metanu a ještě je přeměnit na užitný produkt " říká Kerckhof.Výzkumník v současné době pracuje na praktickém využití této techniky.
Další články v kategorii
- GMO na poli v Česku: U Olomouce se testuje odolný ječmen, který může zajistit potravinovou bezpečnost a změnit zemědělství (30.04.2026)
- Jarní mrazy v plném květu: část sadů se podařilo uchránit (30.04.2026)
- Co si mohou české pekárny vzít ze zahraničního vývoje (30.04.2026)
- Odlesňování mírně zpomaluje, úbytek lesů však zůstává alarmující (30.04.2026)
- Kvůli válce hrozí akutní nedostatek potravin každému čtvrtému Libanonci (30.04.2026)
- Jak může každý z nás pomoci opylovačům? Osm tipů pro naše zahrady (30.04.2026)
- 8000 let stará zrna: Původ chlebové pšenice možná leží v Gruzii (30.04.2026)
- Na opatření proti suchu v lesích dá Zlínský kraj více než loni (30.04.2026)
- Na drahé zákusky si nepotrpí. Na Žižkově jede pekárna, kde host nenechá výplatu (30.04.2026)
- Hygienička: Úřady kvůli kauze toxinu v kojeneckém mléce upraví komunikaci (30.04.2026)

Tweet



